1962 de Nazım Hikmet sofralarına İstanbuldan Gelen hangi yiyeceklerden bahseder

16 Mart 2019 günü Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan sorular ve cevapları.

Soru: 1962 de Pariste yaşayan Nazım Hikmet sofralarına İstanbuldan Gelen hangi yiyeceklerden bahseder?
Cevap: Midye dolması

Soru: 1962’de yazdığı ve Paris’te yaşayan Abidin ve Güzin Dino’yu ziyaretinden bahsettiği şiirde Nazım Hikmet, sofralarına İstanbul’dan gelen hangi yiyecekten bahseder?

A) Baklava
B) İçli köfte
C) Lahana turşusu
D) Midye Dolma
Cevap: Midye dolması

1962’de yazdığı ve Paris’te yaşayan Abidin ve Güzin Dino’yu ziyaretinden bahsettiği şiirde Nazım Hikmet, sofralarına İstanbul’dan gelen hangi yiyecekten bahseder?
A- Baklava
B- İçli köfte
C- Lahana turşusu
D- Midye dolma

Bu sorunun doğru şıkkı D- Midye dolması olmalıdır.
1962 yılının sonlarında Nâzım Hikmet ve iki yıllık eşi Vera Tulyakova, Paris’e gitmiş ve orada dostları Abidin ve Güzin Dino ile buluşmuşlardır.

Söz konusu şiir şöyledir:
“Saint-Michel rıhtımında beşinci kattan çıkar yola
Yüzer bacaların üstünde Dino’ların tavan arası
Burası ölümsüz dostlukların gemisi
Tuallerde Antibes denizi cıvıl cıvıl,
Ve sofrada midye dolması İstanbul’umdan

Avustralyada bir golf sahasındaki gölde hangi hayvanlar yaşamaya başladı? A)Su aygırı B)Şişe burunlu yunus C)Komodo ejderi D)Boğa köpek balığı
Doğru Cevap: D)Boğa köpek balığı
Avustralyada bir golf sahasındaki gölde hangi hayvanlar köpek balığı
Boğa köpek balığı (Carcharhinus leucas), genellikle 2–3 m olan ama 4 m’yi de bulan tehlikeli bir köpek balığıdır. Balık, ahtapot, kalamar, yunus ve kaplan kum köpek balığı gibi hayvanlarla beslenir. İnsanlar için tehlikelidir. Hawaii ve Zambezi’de saldırılar olmuştur. Tatlı sulara da girebilir ve timsahlarla dövüştüğü bilinir. Kaynak: Avustralya’daki bir golf sahasındaki gölde insan müdahalesi olmadan hangi hayvanlar yaşamaya başlamıştır.

3. Ahmet döneminde Şukufe almaya giden ne almıştır? İlaç Baharat Çiçek Kahve Doğru Cevap: Çiçek olacak.. Şukufe demek 1. Açmamış çiçek, tomurcuk. 2. Süslemede çiçek motiflerine dayanan bir tarzın adı.

29 yaşında ve evli olan Aslı Okay, yarışmaya İstanbul’dan katılıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Moda ve Teknik Tasarım Bölümü mezunu olup Amerika’da da Moda Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim alan Aslı Hanım, şu anda kendi moda tasarım atölyesinde çalışıyor. Aslı Okay, yarışmada ödül kazanması durumunda, bu parayla kendi firmasına yatırım yapmak istediğini söylüyor.

Aslı Okay Kim milyoner olmak ister 16 mart

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 16 Mart 2019