2020 Fitre Bedeli Ne Kadar? Fitre Kimlere Verilir Kimlere Verilmez?

2020 Fitre Bedeli belli oldu. Ramazan ayına sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı fitre rakamını açıkladı.

2020 Fitre Bedeli Ne Kadar - Fitre Kimlere Verilir Kimlere Verilmez

2020 Fitre Bedeli

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2020 yılı için fitre miktarı 27 Türk Lirası olarak belirlendi. Fitre bedeli 2020 yılı Ramazan başlangıcından 2021 yılı Ramazan başlangıcına kadar ki sürede geçerli olacak.

Yapılan açıklamada;

Belirlenen bu miktar, ‘asgari miktar’ olup, ‘sadaka-i fıtır’da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda ve benzeri şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir.

denildi.

Fitre Sadakası Kimlere Verilir, Kimlere Verilmez?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
c) Eşine,
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228).

Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.