Af Yasası Adli Tatilden Önce Çıkacak mı? 2019 Son Haberleri

Seçim Sonrası denilerek 1 yıldan beri mecliste bekletilen AF yasası ile alakalı son dakika açıklaması geldi. Gelen bilgilere göre af yasası adli tatilden önce çıkacak mı şuan yasanın durumu ne maddeleri içerisinde neler var ? 2019 son haberleri arasında af yasası önemli yer tutuyor. Tayyip Erdoğan’ın son Af açıklaması hangi yönde? Adalet Bakanı’nın sunduğu af önergesinde neler var maddeleri nedir ?

Af Yasası Adli Tatilden Önce Çıkacak mı? 2019 Son Haberleri

1,5 Yıl önce gündeme gelen af yasası geçtiğimiz eylül ayında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin önderliğinde meclise sunulmuştu. Yasa bazı suçlar hariç MHP’nin kuruluş tarihi 19 mayıs 2018 yılına kadar işlenmiş tüm suçlardan 5 yıl hapis cezasını indiriyordu. Ancak Eylül ayından mart seçimlerine kadar gündeme getirilememiş ve halk tarafından büyük tepki almıştı. Önergeyi sunan Feti Yıldız her ne kadar biz yasanın takipçisiyiz ve er yada geç bu yasayı onaylatacağız dese de geçen süre halkın umutlarını eritmiştir. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AKP kanalının her zaman seçimden sonra af konusuna bakacağız demesi bir umut olarak beklenmiş olsa da tekrar adli tatilin yaklaşması ile umutları soldurmuştur.

Af Yasası Adli Tatilden Önce Çıkacak mı 2019

31 Mart seçimlerinden sonra miting alanlarında tekrar seçim sonrası diye tarih verilen af yasası halkın AKP kanalına güvenini sarsmıştır. İstanbul seçimlerinin 23 hazirana ertelendiği günü bir çok kişi yeni umut kapısı olarak düşündü. 31 mart ile 23 haziran arasında meclis tam teşekküllü olarak çalışma göstermedi. Nedeni ise İstanbul seçimleri idi. Halk meydanlarda istanbul seçimi Ekrem İmamoğlu ile Bin Ali Yıldırım arasında lütfen meclis açılsın millet vekilleri yerini alıp görevlerinin peşinde olsun gibi söylemler ile seslerini duyurmaya çalıştı. EYT, ek gösterge ve af konuları birçok kişinin hayatına doğrudan etki ediyordu.

Af Yasası Adli Tatilden Önce Çıkacak mı 2019

İstanbul seçimlerinin ardından mazbatasını tekrar alan Ekrem İmamoğlu’nun gündemden düşmesi ile açılan mecliste gündem konuları konuşulmaya başlandı. Burada söz verildiği için bir af yasasının gündeme geleceği konuşulur iken MHP’nin teklifinden söz edilmiyor. AKP’nin şuan için resmi olmayan kanallarda af yasası adli tatilden önce çıkacak mı sorularına yanıt ararken bu gün açıklama geldi. Yine resmiyet dışı konuşmaların 19 temmuz günü tatile girecek meclisin, tatil öncesi af için tasarısını meclisten geçireceği konuşulmaya başlandı.

2019 Af Yasası Kimlere Yarıyor Kapsıyor ? Denetimli Serbestlik Yararlanacak mı? Adli Kontrol Şartı Olanlara Af Varmı ?

Tasarı içerisinde ise alınan bir hapis cezasının takdir 6/1 indiriminden sonra 3/2’si ceza evinde geçirilerek son bir yılı kala tahliye olunuyordu. 2016 sonrası suçlarda bu şekilde uygulanan yasanın 6/1 takdir indiriminden sonra kalan günlerin ceza evinde geçirilmesi hesaplanırken 1/2 şeklinde yatılıp son bir yıl kala denetimli serbestlik uygulanması ön görülüyor. Yani toplamda ceza evinde geçirilecek süreden %16,6 lık bir indirim olmuş olacak. Yani Nitelikli gasp ve yağma suçundan 12 yıl ceza almış birisini örnek gösterirsek 6/1 indirimden sonra 10 yıl alarak ceza evine gidiyor 3/2 si olan 6,66 yıl ceza evinde geçireceği süre hesaplanıyordu. Son bir yıl kala tahliye oluyor yani içeride toplam 5,66 yıl geçirmiş oluyordu. Eğer kulislerdeki yasa gerçekleşir ise 10 yıl ceza evine girişte yatarı olan kişi beş yıl yatar ile gün sayacak son bir yıl kala çıkacak yani dört yılını içeride geçirmiş olacak. Bu da demek oluyor ki 12 yıl ceza alan kişiye 1,66 yıllık bir ufak indirim.

Adli Kontrol Şartı ve Denetimli Serbestlik Alanlar Af Yasasından Yararlanır Mı

Denetimli serbestlik alarak dışarıda olan ya da Adli Kontrol şartı ile serbest kalanlar da çıkacak af tasarısından yararlanacaklar. Çıkacak yasa ceza evinde olanlar için değil belirlenecek olan tarihten önce işlenmiş suçları kapsayacak. Eğer sizin denetimli serbestliğiniz ve adli kontrol şartını var ise ceza oranına göre siz de bu yasadan yararlanacaksınız. Ancak kime ne kadar etki edeceğini resmi makamların maddeleri açıklamasından sonra söyleyebiliriz. Diyelim ki MHP’nin kanun teklifi meclisten geçti o zaman 19 mayıs 2019 tarihine kadar işlenmiş suçlardan ceza yatarı olarak 5 yıl indirim yapılacak. Süresi biten ya da bu indirim kadar ceza almayacak tüm dava dosyaları direk kapatılacak. Siz eğer 4,5 yıl ile yargılanıyor iseniz dava dosyanız adliyeden düşecek. Ancak hangi kanun teklifinin onaylanacağı henüz belli değil. MHP’nin sunduğu sistem eski cezaları affederek adliyelerdeki işleri hızlandırmak dosya sayısını azaltmak.

Adli Kontrol Şartı ve Denetimli Serbestlik Alanlar Af Yasasından Yararlanır Mı

2019 yılında adli tatil öncesi af gelir mi gelirse nasıl gelir kesin bir şey yok. Temennimiz adli tatilden önce af olacak ise Cumhur Başkanımız’dan kesin ve net bir açıklama yapılması. İçeride umut ile bekleyen binlerce insanı hiçe sayarak adli tatile girilmesi kabul edilemez. Konunun takipçisiyiz resmi bir önerge meclise geldiğinde tüm maddelerini detaylıca sitemizde açıklayacağız. Adli tatile kadar resmi makamlardan af ile ilgili kesin ve net bir açıklama gelmez ise site analistler affın çıkmayacağını düşünüyor. Son umut olarak adli tatil öncesini bekliyoruz. Af gibi önemli ve hayatları ilgilendiren yasa dururken AKP kanadının sürekli meclis yoğun diyerek poşet vergisi, kese kağıdı vergisi ve 80 yeni A8 Audi alımı gibi konuları oylamaya sunması seçim öncesinde büyük tepki çekmiş ve oy kaybına neden olmuştu. Mahkum yakınları A8 arabadan, poşet vergisinden bizim hayatımız daha mı değerli bizim poşet kadar değerimiz yok mu 1 yıldır bekliyoruz diye pankartlar açarak seslerini duyurmaya çalışsalar da mecliste oylama sırası almayı başaramadılar.

2019 yılında adli tatil öncesi af gelir mi
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Af Yasası Adli Tatilden Önce Çıkacak mı? 2019 Son Haberleri (1 Yorum)

Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2019