Asya Oyunları (2018) Güney ve Kuzey Kore’yi Birleştirdi

Siyasi gerilimlerden dolayı bir araya gelmesi mümkün görünmeyen Güney Kore ve Kuzey Kore sporcuları Asya Oyuncularının açılış töreninde bir araya geldiler. Oyunlara katılacak olan Güney ve Kuzey Koreli sporcular Asya Oyunları’nda yapılan geçit töreninde birlikte yürüdüler.

Asya Oyunları (2018) Güney ve Kuzey Kore’yi Birleştirdi: Düzenlenen Törende Güney Koreli sporculardan birisi olan basketbol oyuncusu Lim Yung-hui ve Kuzey Koreli olimpiyat futbolcusu Ju Kyong-chol “Birleşik Kore” bayrağını beraber taşıyarak bu oyunların Korenin eski birlikteliğine bir gönderme yaparak kardeşçe yaşamanın mümkün olduğunu gösterdiler.

Güney ve Kuzey Kore’li oyuncular, bazı spor dallarındaki müsabakalarda birlikte organize olarak ortak takımla katılacaklar oyunlara. Asya Oyunları (2018) Güney ve Kuzey Kore‘yi takım oyunlarında birleştirdi, bakalım siyasi gelişmelerde bir değişiklik olacak mı ilerleyen günlerde göreceğiz.

Not: 2018 Ağustos ayında başlayan Asya Oyunları’na Güney Kore’den 807 atlet katılırken, Kuzey Kore’den ise 168 atlet katılıyor. 2 Eylül 2018 tarihinde sona erecek olan Asya Oyunları’nda 45 ülkeden 40 spor dalında 16 bin sporcu mücadele edecek. Uzun süredir bu kadar kalabalık bir sporcu kitlesi bir araya gelmiyordu.

Asya Oyunları (2018) Güney ve Kuzey Kore'yi Birleştirdi

Asya Oyunları (2018) her 4 yılda bir yapılıyor ve ilk kez 1951’de Hindistan’da yapılmıştı. Son Asya Oyunları da Kore siyasal gelişmelerin olumsuz etkilerini önlemeye karşı birlikte hareket etmesi için her iki ülkeye birden verilmişti. Böylelikle Güney ve Kuzey Kore’yi son Asya Oyunları Birleştirmiş oldu..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Asya Oyunları (2018) Güney ve Kuzey Kore’yi Birleştirdi (1 Yorum)

  1. AJANS HABERLER’iNiZ için çok teşekkūrler..
    SAYIN:YŐNETİCİMİZ
    Bu alandada başarılarınızın
    Devamını dilerim..
    Hayırlı gūnler

Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2018