Çernobil (Chernobyl) Nerede? Nükleer Patlama Ne Zaman Oldu?

Eski Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde dünyadaki gelmiş geçmiş en büyük patlama Çernobil’de (Chernobyl / Chornobyl) gerçekleşti. Bu büyük facianın etkileri hala ülkemizin kuzey bölgeleri dahil Avrupa’nın büyük bir bölümünü etkiledi. Hiroşima ve Nagazaki‘ye atılan atom bombalarından binlerce kat fazla etkisi büyük facia nerede ve ne zaman gerçekleşti. Tüm detaylarıyla yazımızn devamında okuyaiblirsiniz.

Chernobyl (Çernobil) Nerede?

Eski Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde gerçekleşen çernobil faciası Çernobil Nükleer Santralinde gerçekleşti. Çernobil Nükleer Santrali bugünki Ukrayna sınırları içerisinde yer alan ama yüksek radyasyon yüzünden girişi yasak olan Pripyat (Pryp’yat) şehrinin 14,5 km kuzeybatısındaki küçük bir yerleşke olan Çernobil Özel bölgesinde bulunuyor. Nükleer reaktörde oluşan yüksek ısıyı ortadan kaldırmak için reaktörlerde su soğutması kullanılıyor. Bu yüzden Nükleer Santral oldukça sulak bir bölge olan ve yanından Pripyat nehri geçen bu bölgeye kurulmuştur. Aşağıdaki haritadan Çernobilin yerini görebilirsiniz.

Chernobyl (Çernobil) Felaketi, Nükleer Patlaması Ne Zaman Oldu?

Dünyanın en büyük nükleer felaketi olarak tarihe geçen ve patlama anında 31 kişinin, ilerleyen yıllarda ise ülkemiz dahil neredeyse tüm Avrupa ve Asya coğrafyasında binlerce kişinin özellikle kanser gibi hastalıklara yakalanarak ölümüne sebep olan Çernobil’deki patlama 26 Nisan 1986‘da gerçekleşti.

Chernobyl (Çernobil) Dizisi Konusu Nedir ve Oyuncuları Kimler?

Çernobil Nükleer felaketi gibi kazaların bir daha hiç yaşanmaması dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Etiketler: Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2019