Diriliş Arıkbuka Kimdir? Gerçek adı nedir? Gerçek Tarihte var mıdır?

Diriliş Arıkbuka Kimdir? Gerçek adı nedir? Gerçek Tarihte var mıdır?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi reyting rekortmeni Diriliş Ertuğrul’a yeni bir karakter daha dahil oldu. Albastı Beybolat Bey’i kurtaran Arıkbuka’nın kim olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Peki bu Arıkbuka kimdir? Gerçek adı nedir? Gerçek tarihte var mıdır?

Trt nin sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’un yeni bölümünde yaşananlar izleyicileri ekran başına kilitledi. Albastı Beybolat Bey’i Moğol Arıkbuka’nın kurtarması izleyicilerin bu karakteri araştırmaya başladı. Peki Beypolat’ı kurtaran Arıkbuka kimdir? merak edilen soruların yanıtı haberimizin devamında….

 

Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da Albastı Beypolat’ı kurtaran kişi merak konusu oldu. Arıkbuka karakterini canlandıran kişinin gerçek adı Emre Erçil’dir.

Gerçek Tarihte Arıkbuka var mı?

Tarihteki bilgilere göre Arık Buka, Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın oğullarından Tuluy Han’ın oğlu olarak bilinmektedir. Büyük Han Möngke’nin vefatının ardından kardeşleri Kubilay ve Hülagü savaşta oldukları için kısa bir süreliğine tahta çıkmıştır. Tahta kimin çıkacağının belli olması için toplanan kurultayda 1260 yıllarında yapılan görüşmelerde rakip gruplaranlaşmaya varamaz ve hem Kubilay hem de Arık Böke tahta beraber geçer. Moğol İmparatorluğu bu mücadele içinde üç yıl boyunca iç savaş olacaktır. Savaşta Arık Böke gelenekçi Moğol prensleri tarafından destek alırken, Kubilay ise Kuzey Çin ve Mançurya prensleri tarafından destek alır..

ARIKBUKA EMRE ERÇİL KİMDİR?

Emre Erçil, 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitimini Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde bitirmiştir.

ilk deneyimi 2011 yılında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi ile olmuştur. Daha sonra İçerde, Ulan İstanbul, Milat ve Muhteşem Yüzyıl Kösem gibi fenomen reytinglkeri yüksek dizilerinde rol almıştır.

Fox TV ekranlarında yayınlanan; oyuncular arasında Timur Acar, Gonca Sarıyıldız, Hakan Bilgin, Ruhi Sarı, Seren Deniz Yalçın, Kemal Uçar,  Deniz Can Aktaş, Emre Erçil, Ülkü Hilal Çiftçi ve Defne Yalnız’ın oynadığı Neredesin Birader dizisinde Kıbrıslı karakterine hayat vermiştir.

Son olarak Diriliş Ertuğrul dizisine Aribuka karakteriyle bomba bir giriş yapmıştır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.