Diriliş Ertuğrul Belgütay Kimdir, Tarihteki Yeri Rolü Nedir?

Aslında son zamanlarda Diriliş Ertuğrul dizisi biraz farklı bir dizi aşamasına geldi. Gerçek tarihten kopmalar başlayınca geri toparlamak oldukça zor. Diriliş Ertuğrul dizisine en son katılan ve 9 mayıs çarşamba akşamı izleyicinin merak ettiği Şaman olan Belgütay Kimdir, Belgütayın Gerçek Tarihteki Yeri ve Rolü Nedir? bu konu hakkında sizlere kısa bilgiler yazacağız.

Şaman Noyanın en has adamlarından birisi olan Belgütay aslında Ertuğrul gaziye oynanan oyunun ve onu alt etmek için çevrilen dümenin bir parçasıdır. Belgütay Diriliş dizisine deri alıp satan bir pazarcı olarak giriş yapmış ancak bu rolü tamamen uydurmacadır. Belgütay deyince Mogoların Anadoluya hakim olmak adına giriştikleri gizli mücadelenin bir örneği aklımıza gelir.

Moğollar 1243 Kösedağ  Savaşı ile Anadolu’da egemen olmaya başlayıp bir bir ele geçirdikleri yerlerin ardından batıya doğru ilerlemişler ve Batıda birbirine en düşkün ve sıkı olan Ertuğrul gazi ve adamlarını dağıtmak için gizli bir plan yapmışlardır. Savaşarak yenmenin zor olduğu bu Kayı boyundan olan Ertuğrul Gazi ve çevresini dağıtmak için onların arasına gizlice girip yerleşmeye tercih etmişlerdir.

Diriliş Ertuğrul dizisinde Belgüyatı canlandıran oyuncu Şerif Bozkurt‘tur. Başarılı oyuncu daha önce bazı dizi ve filmlerde rol alsa da bir çok kişi Şerif Bozkurt ismini ilk kez duyacak ve dizideki rolünden sonra merak edip Diriliş Ertuğrul Belgütay Kimdir Diriliş Ertuğrulda geçen Belgütay gerçek tarihte nasıl birirdir gibi meraklı soruları yönelteceklerdir.

Bizlerde Diriliş Ertuğrul Belgütay Kimdir sorusuna dizihaberi.tv sitesi olarak kısaca bilgi vermeye çalıştık. Sizlerde Diriliş Ertuğrul Belgütay hakkında yorum ve görüşlerinizi aşağı yazabilir ve hakkındaki bilgileri yeterli buldunuz ise aşağı fikirlerinizi yazabilirsiniz.. Eğer Diriliş Ertuğrul dizisine Belgütay ile birlikte yeni giren tüm oyuncuları merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz >> Diriliş Ertuğrul Yeni Sezon Gelen Oyuncular 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2018