Diriliş Ertuğrul Berke Han Kimdir ?

Diriliş Ertuğrul Berke Han Kimdir ?

TRT 1 ekranlarının reyting rekorları kıran yerli dizisi Diriliş Ertuğrul’da adı geçen ve araştırılan konulardan bir tanesi olan Berke Han Kimdir ? Berke Han’ın tarihteki önemi ? Berke Han nasıl ölmüştür ?

Berke Han Kimdir?

Cengiz Han’ın torunlarından olan Berke Han , Cuci Han’ın oğludur. Tarihte yaşamış olan Berke Han Altın Orda Devleti’nin hükümdarıdır.1246 ve 1251 arasında amcası Ögedey’in oğlu Güyük ile öbür amcası Tuluy’un oğlu Mengü’nün tahta geçişlerindeki kurultayda yer alarak gayretleriyle bazı iç çekişmeleri önlemiştir.

Müslümanlığı hükümdar olmadan önce kabul eden Berke Han. Sertak ve Ulakçı’nın kısa saltanatlarından sonra 1256 yılı sonro Altın Orda tahtına geçmiştir. Saltanatının ilk yıllarında batda Galiçya’da ayaklanan Kral Daniel’in isyanı bastırılarak yeni inşa edilen kaleler yıktırmıştır. Diğer taraftan Rus Knezliği ile mevcut olan dostlukları vergilerden dolayı ortaya çıkan ayaklanmalar sebebiyle bozulmuştur.

Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykavus ve  Palaiologos’un verdiği emir ile Enez Kalesi’ne kapatılması üzerine bu devlete karşı da harekete geçti. İmparatorun bizzat kumanda ettiği kuvvetler, Bulgar Çarı Teş’in de yardımıyla galip gelmeyi başarmıştır.

İlk müslüman Altın Orda hükümdarı olan  Berke Han, İslamiyet’i daha yeğenlerinin tahta olduğu zamanlardan  kabul etmiş ve Sertak Han ile de bu yüzden anlaşmazlığa düşmüştür. İslamiyet’ kabul etmesinde özellikle Baharzi’nin büyük bir etkisi olmuştur.

Berke Han yasa ve şeriatı aynı anda benimsemiştir. Kuran’ı kerimi öğretip İslamı öğretebilmek için okullar yaptırmış. Saray’a imamlar aldırtmış ve alimleri himaye etmiştir. Zamanında en parlak devrini yaşayan Altın Orda Berke Han sayesinde büyük karanlıktan ayrılmış bütünüyle bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Bu yıllarda Berke Han kendi adına sikke de bastırtmıştır. İslamiyet adına bir çok savaş veren Berke Han 1266 senesinde hayatını kaybetmiştir Berke Han’ın nasıl öldüğü ise hala bilinmemektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Etiketler: Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2019