Diriliş Ertuğrul Osman’ın hocası Kimdir? Bedir Şiirini okudu (Dursun Ali Erzincanlı)

Diriliş Ertuğrul Osman’ın hocası Kimdir? Bedir Şiirini okudu (Dursun Ali Erzincanlı) Osman’ın hocası rolü ile Diriliş dizisine dahil oldu. 26 Aralık 2018 çarşamba günü ekrana gelen Diriliş Ertuğrul dizisinde Osman’ın hocası rolü ile diziye dahil olan ve Bedir şiirini okuyan hoca Kimdir? sorusuna cevap vereceğiz bu içeriğimizde..

Diriliş Ertuğrul Osman’ın hocası Kimdir? Bedir Şiirini okudu (Dursun Ali Erzincanlı)

Diriliş Ertuğrul Osman'ın hocası KimdirDiriliş Ertuğrul dizisinin son bölümünde diziye dahil olan Osman’ın hocası Kimdir? Hem hutbe okuyan hemde Osmana her konuda bilgi veren alım insan gerçek tarihte Şeyh Edebali olarak bildiğimiz duyduğumuz karakterdir. Bedir Şiirini okudu son bölümde (Dursun Ali Erzincanlı) Diriliş Ertuğrul dizisinde Osman’ın hocası Kimdir sorusu Şeyh edebaliyi gündeme getirdi.

Diriliş Ertuğrul Osman’ın hocası Kimdir? Gerçek tarihte Osmanın Hocası Şey Edebalidir. Ama dizide bu rolde oynayan oyuncu (Dursun Ali Erzincanlı)dır.. Dursun Ali Erzincanlı Şeyh Edebali rolüne en yakın isimlerden birisi. Dizide sadece imam olarak bilinse de Şeyh Edebali olduğunu tarih severler anlamıştır bile..

Hepimizin yakından tanıdığı bir isim olan Dursun Ali Erzincanlı Diriliş Ertuğrul dizisinde uzun süre devam edecek.. Naatlarıyla gönüllerde taht kuran Dursun Ali Erzincanlı Diriliş Ertuğrul Dizisinde İmam rolünde Cuma Hutbesi verdi, Sezon boyunca Diriliş Dizisinde Oynaması bekleniyor.

Dursun Ali Erzincanlı’nın canlandırdığı İmam Şeyh Edebali Kimdir? Şeyh Edebali 1206 yılında Kıɾşehiɾ’in Mucuɾ ilçesi İnaç köyünde doğdu. Osmanlı Devleti’nin kuɾucusu olan Osman Bey’in kayınbabasıdıɾ. Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Hacı Bektaşi Veli gibi dönemin ünlü alimleɾinin sohbetleɾinde bulundu. Bilecik’te biɾ deɾgah yaptıɾan Şeyh Edebali, Osman Bey’i biɾçok kez buɾada misafiɾ etmiştiɾ. Edebali Anadolu Ahileɾi’nin ɾeisleɾindendiɾ.

Söğüt ve Domaniç yöresi Selçuklu Devleti tarafından aşiretine yaylak-kışlak olarak verilen Osman Bey sık sık Edebali’nin misafiri olurdu. Osman Bey misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyledir:

”Şeyh Edebali’nin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyayı sardı. sozkimin.com Gölgesi bütün yeryüzünü tutu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toρlandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara heρ o ağaç gölge etti.”

Osman Bey rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatır. Edebali rüyayı şöyle yorumlar:

”Sen Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Malhun Hatun ile evleneceksin. Benden ςıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek ve nice devletleri bir ςatı altında toplayacaklar. Allah nice insanın İslam’a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir.”

”Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun, kızım Malhun Hatun senin helalin olsun” der. Edebali’nin bu yorumu üzerine Osman Bey Malhun Hatun (Rabia Bala Hatun) ile evlenir. Şeyh Edebali 1326 yılında Bilecik’de 120 yaşında vefat etti. Türbesi Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2018