Diriliş Ertuğrul Saadettin Köpek Ölecek mi Gerçek Tarihte Nasıl Ölüyor? (99. Bölüm)

Trt1 ekranlarında sevilerek izlenen ve çarşamba akşamlarına damga vuran Diriliş Ertuğrul 98. Bölüm 2. fragmanı yayınlandı. Fragmandan anladığımız kadarıyla bu bölümde Saadettin Köpek kılıç ile başı vurularak öldürülecek gibi görünüyor. Peki Sadettin Köpek Ölecek mi Gerçekten, geçmiş zamanda Sadettin Köpek Tarihte Nasıl Ölüyor? kısaca bilgi verelim istedik.

Bildiğiniz gibi geçen haftaki bölümde Sadettin Köpekin emriyle Aslıhan Sultan ve Turgut Bey zehirlenmişlerdi. Bunu kimin yaptığını araştıran Ertuğrul sadettin Köpekten şüphelenir ve bu konuda haklıdır. Diriliş Ertuğrulun bu haftaki 98. bölüm 2.fragmanında Sultan Alaaddin Saadettin Köpek’in boynuna kılıç ile vururken görülüyor. Hemen Sadettin Köpek ölüyor sanmayın, bakalım tarihte nasıl olmuş bu olay?

Diriliş Ertuğruldan gerçek tarihe.. Tarihte Saadettin Köpek Nasıl Öldü ?

Tarihi kaynaklara baktığımızda Saadettin Köpek Selçuklu döneminde görev yapmış bir devlet adamıdır. Ancak hırsı ile ihtirası ile bilinen bir yapısı vardır. Gerçek ismi Köbek B. Muhammed dir. Ancak zamanla kelime benzeşmesinden midir yoksa yaptığı Köpekçe davranışlardan mıdır bilinmez Saadettin Köpek olarak kitaplarda geçmektedir.

Saadettin Köpek Alaaddin Keykubat döneminden Gıyaseddin Keyhüsrev dönemine kadar devletin en sadık adamı ve komutanlarından biri olmayı başarmıştır. İhtiraslarına yenik düşüp gözünü en zirve noktaya diken, Gıyaseddin’i saf dışına iterek onun yerine geçmek isteyen Saadettin Köpek bunun için Selçuklu soyundan olma zorunluluğunu bildiği için bir katakulle yapmayı denemiştir.

Saadettin Köpek Annesinin 1. Gıyaseddin ile ilişkisi olduğu ve kendisinin de gayrı meşru bir ilişkiden dünyaya geldiğini iddia etti.  Asıl amacı iktidarı ele geçirmek olun bu ihtirasını devletin padişahına çamur atarak gerçekleştirmek isteyen Saadettin Köpekin oyunu tutmadı. Bu atılan iftirayı öğrenen 1. Gıyaseddin Saadettin Köpekin öldürülmesi fermanını verdi. Emir’i Alem Togan bu emri yerine getirdi, Saadettin Köpek kılıçla kafası kesilerek öldürüldü.

Tarihte Sultan Alaaddin değil Sultan Gıyaseddin tarafından öldürtüldüğü için Saadettin bu olayda ölmeyecektir. Daha sonra atacağı iftira sonucunda Sultan Gıyasettin tarafından öldürülecektir. Dizide de böyle olacağı için bu bölümde ölmesini beklemeyin. Ayrıca yaşının biraz daha ilerleyeceği de tarihi kaynaklarda yazıyor.

Saadettin Köpekin nasıl öldürüldüğünü gerçek tarihte yaşanan gelişmeleri sizlere aktarmaya çalıştık. Diriliş Ertuğrul Saadettin Köpek Ölecek mi Gerçek Tarihte Nasıl Ölüyor? (99. Bölüm) konumuza sizlerde yorum ve görüşlerinizi ekleyebilirsiniz..

Diriliş Ertuğrul 98.Bölüm 2.Fragmanı 7 Aralık Çarşamba

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2017