Diriliş Mahberi Hatun Kimdir? Gerçek Tarihte Mahberi Hatun Hakkında Bilgiler

Çarşamba akşamlarının rekortmen dizisi Diriliş Ertuğrulda kadroya yeni dahil olan Mahberi Hatun rolünü kim canlandıracak kim oynayacak belli oldu.. Dirilişte Mahberi Hatun olarak bilinen kişinin tarihte gereçkte nasıl biri olduğunu neler yaptığını dizi dışında gerçek hayatta kimin Mahberi Hatun karakterini oynadığını sizlere duyuracağız buradan.

Mahberi Hatun Diriliş Ertuğrulda önemli bir rolde yer bulacak kendine. Bu yüzden de Diriliş Mahberi Hatun kimdir hakkında bilgiler gerçek adı soyadı nedir nasıl bir karakter olacak dizide kimlerle birlikte oynayacak diye meraklı sorulara hemen yanıt verelim. Diriliş Mahberi Hatun rolünü oynayacak oyuncu Sinem Öztürk isimli güzel oyuncumuzdur.

Diriliş Ertuğrul Mahberi Hatun Kimdir? Gerçek Tarihte Mahberi Hatun Hakkında Bilgileri

Sinem Öztürk bir çok dizide oynamış tanıdık bildik bir isimdir. En son oynadığı dizilerden birisi Kiralık Aşk dizisi olmuştur. 1985 yılında Manisada doğan Sinem Öztürk Kurtlar Vadisinde oynadığı rol ile de akıllara kazanmıştır. En son Mahberi Hatun karakteri olarak Diriliş Ertuğrul dizisinde rol almaya başlamıştır.

TArihte Mahperi Sultan Kimdir: Hunat hatun olarak da bilinen Mahperi Hatun’un hayatı oldukça hareketlidir. Önce Müslüman olup Alaeddin Keykubat ile evlenmiştir. Kocası Alaeddin Keykubatın İmkanlarından faydalanıp o dönemin en önemli külliyesini yaptırır.  Kayseride Hunat hatun kulliyesi olarak bilinen en büyük ve geniş mekanı yaptıran sultan eşidir..

1200 lü yıllarda yani 13.Asırda yaşayan Mahperi Hatun servetini varını yoğunu hayır işlerinde kullanmak için harcamıştır. Selçukluların o dönemdeki iç mücadeleleri yanında, dış baskılara karşı da büyük mücadele vermiştir. Elinden geldiğince dönemde huzur ve sükunet için mücadele etmiştir. Kaynaklara göre, o yıllarda şehrin Moğol istilasına uğraması üzerine Adanadaki Ermeni krallığına sığındığına dair bilgiler olsa da çok inandırıcı değildir.

Mahberi Hatun Diriliş Ertuğrul ilk sözleri: “Madem Emir Saadettin bulaştığı beladan kurtulmak için bizi kullanmak ister… O vakit biz de muradımıza erene kadar onu kullanmaktan çekinmeyecez… Oğlum Keyhüsrev tahta kurulana kadar, hiç birimize huzur yoktur!”

Diriliş Mahberi Hatun Kimdir? Gerçek Tarihte Mahberi Hatun Hakkında Bilgileri yazmaya güncellemeye devam edeceğiz. Sizlerde yorum ve görüşlerinizi aşağı yazın lütfen.. Sinem Öztürkü nasıl buldunuz Mahberi Hatun rolünü iyi oynuyor mu sizce? Yorumlarınızı bekliyoruz..

YORUMLAR

  1. Mahperi Hatun rolünü iyi oynuyor alaaddin keykubstın altınlarından faydalanıp camiler medreseler yaptırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.