Kuruluş Osman Dündar Alp Kimdir Nasıl Öldü? Tarihte Dündar’ın Yeri

TRT1 Ekranlarının reyting rekortmeni Diriliş Ertuğrul yerini oğlu Osman Bey’e bırakıyor. Burak Özçivit’in oynadığı Osman Bey’in amcası kimdir ? Yeni sezonda yayınlanacak Kuruluş Osman Dündar Alp Kimdir nasıl öldü tarihteki yeri ve önemi nasıl yazılmıştır.

Kuruluş Osman Dündar Alp Kimdir ?

Diriliş Ertuğrul dizisinde tarihimizi anlatan Ertuğrul Bey’in küçük kardeş olan Dündar Alp kimdir? Tarihte nasıl bir izlenimi vardır ? Dündar Alp’i hangi oyuncu oynamaktadır? Dündar Bey, Ertuğrul’un hakka yürümesinden sonra tahtı ele geçirmek ister. Osman Bey’in tahta geçmesi hiç kolay olmamıştır. Verdiği kararlar ve uç beylerin desteği ile tahta oturmayı başaran Osman Bey diğer kardeşlerini egale ederek 24 yaşında tahta oturmayı başardı. Genç Osman olarak ta tarihte bilinmektedir. Bu dönemlerde amcası ile arası çok iyi olan Osman aldığı her karar için Amcası Dündar Alp’e danışmaktaydı. Birlikte kararlar alarak Osmanlı Devleti’nin temellerini atıyorlardı.

Kuruluş Osman Dündar Alp Kimdir Nasıl Öldü Tarihte Dündar'ın Yeri

Dündar Alp yaşı gereği de daha çok yerini korumayı tercih etmiştir. Osman Bey ise sürekli ilerlemenin ve devletleşmenin yollarını aramaktadır. Aldığı sefer kararlarını amcasına danışan Osman Bey artık düşüncelerinin uyuşmadığı kanısına varır. Amcası Dündar Alp savaş yerine toprak bütünlüğünü korumak ister. Osman Bey kararlıdır savaş emrini çıkartır. Amcası ise beyliklere haber vererek Osman Bey’i bu kararından vaz geçirmeye çalışır Ayrıca dış mihraklardan gelen bazı vergi yaptırımlarını Osman Bey aleyhinde onaylar. Bunları fark eden Osman Bey 90 yaşındaki amcası ile ters düşmüş devlet içerisinde ikilem oluşturmuştur.

Kuruluş Osman Dündar Alp Kimdir

Tarihte Dündar Alp Nasıl Öldü

Tarihimizdeki ölümlerin çoğu yüzde yüz kesin değildir. Ancak tarihçilerin büyük çoğunluğu tarihte Dündar Alp nasıl öldü konusunda hem fikirdir. Toprak genişlemesine karşı çıkan verilen kararların aksini savunan ve Osman Bey’in önünü keserek padişahlığı kendisinin gibi görmeye başlayan Dündar Bey’in sonu Osman Bey tarafından gelmiştir. İsyanların çıkacağını önceden gören Osman Bey herkesin içerisinde babasının kardeşi olan öz amcası Dündar Alp’i bir ok ile vurarak öldürmüştür. İlber Ortaylı’da bu savı savunmaktadır. Kuruluş Osman dizisinde Dündar Alp karakterini önce Osman Bey ile yakınlığı ile sonra da fikir ayrılığı ile izleyeceğiz.

Tarihte Dündar Alp Nasıl Öldü

Kuruluş Osman Dündar Kimdir ?

Karakteri ünlü oyuncu Ragıp Savaş canlandıracaktır. Ragıp Bey 1966 İzmit doğumludur. 1983 lü yıllarda profesyonel voleybol oyuncusu hayatının kalanını oyunculuk yaparak devam ettirmiştir. Eczacıbaşı Spor Kulübü’ne yıllarca ter dökmüştür. 1986 yılında oyunculuğun eğitimini almak için Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Üniversite içerisindeki başarısı ona 1990 yılında yüksek dereceli diploma kazandırdı. Bakırköy Belediye Tiyatrosu kurucuları arasında olan Ragıp Savaş uzun yıllar burada tiyatro eğitimleri vererek gösteriler sergilemiştir.

KuruluşOsman Dündar Kimdir

Kuruluş Osman Dündar Hangi Dizi ve Filmde Oynuyordu ?

2000 Yılında Yangın Ayşe dizisinde Yanık Ömer olarak onu tanıdık. 2004 yılında Zümrüt Dizisinde Oğuz rolünü oynamıştır. O yıllarda nereden bilebilirdi ki Türkiye’nin reyting rekortmeni Kuruluş Osman dizisinde Dündar Kimdir dediklerinde benim diyebileceğini. Son oynadığı diziler arasında 2016-2017 yılları arasında Ölene Kadar ve en son 2017 İsimsizler yapımında rol almıştır. Şimdi ise Ragıp Savaş Kuruluş Osman Dündar kimdir karakterini oynamak için imzaları atmıştır. Yeni sezonda Kuruluş Osman oyuncu kadrosu içerisinde kendisini göreceğiz. Siz Dündar hakkında ne düşünüyorsunuz yaptıkları doğru muydu? Osman Bey Dündar’ı dinlemiş olsaydı şuan nasıl bir harita olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kuruluş Osman Dündar Hangi Dizi ve Filmde Oynuyordu

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.