Kuruluş Osman Kimdir? Burak Özçivit Sevgilisi ve İnstagramı

Geçtiğimiz sezon final yapan Diriliş Ertuğrul dizisi yerini oğlu Kuruluş Osman Gazi dizisine bırakıyor. 10 yaşından başlayacak olan Osman karakterini kim oynuyor gerçek hayatta ve tarihte Kuruluş Osman Bey kimdir ?

Osman Gazi dizisindeki Kuruluş Osman Kimdir?

Kuruluş Osman Gazi kimdir uzun süredir merak ediliyordu. Karakteri canlandıracak isim belli oldu. Osman’ı karaktere en çok yakışacak isim Burak Özçivit oynayacak. Ancak dizinin ilk bölümlerde Osman 10 yaşında olarak dizi başlayacak. Bu zamanlarda Ertuğrul yani Engin Altan Düzyatan diziye devam eden karakter olacak. Osman’ın çocukluğunu kim oynuyor merak edilmişti. Bir zamanlar Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Fatih Sultan Mehmed’in çocukluğunu canlandıran Yiğit Mergen rol alacak. Yiğit 4 Nisan 2004 doğumludur ve aktif olarak Leyla Şirin ajansı ile çalışmaktadır. Bu onun ikinci dizisi olacak. Kenan İmirzalıoğlu dizisindeki görevi kısa sürmüş bitirdikten sonra dizi yayından kaldırılmıştı. Şimdi ise geçmişi olan büyük bir projede yeni bir dirilişi anlatacak.

Burak Özçivit'li Kuruluş Osman ilk Fragmanı Yayınlandı! Ne Zaman Başlıyor

 

Kuruluş Osman Kimdir ?

Tarihimizde en büyük yerlerden birine sahiptir. Asırlar geçse de tarihte kalacak bir isim Osmanoğullarının kurucusu Osman Bey. Kendi adı ile kurduğu birlik ile verdiği savaş mücadelesini kazanarak Osmanlı devletinin kurucusu kabul edilmiştir. Osmanlı devletinin ilk Osmanlu Sultanı olmuştur. Lakapları arasında Kara Osman kimdir, Fahruddin ve Mu’înüddin de deniliyordu.

1258 yılında Osmancık semtinde dünyaya geldi. Ailesi tarafından Osman adı verildi. O yıllarda dünyaya hükmedecek bir ismin doğduğunu kimse bilmiyordu. Babası devletin temellerini atmış Ertuğrul Gazi annesi Halime Hatun’dur. Babasının tahtına henüz 24 yaşında iken geçti. Ertuğrul artık çok yaşlanmıştı. Osman Bey önce Kastamonu’daki Çobanoğullarına bağlı kaldı sonra ise Kütahya’daki Germiyanoğullarına bağlandı. Hepsinin başı birdi, Selçuklu Devleti.

Kuruluş Osman Kimdir

Osman Bey 1280 yılında yani 22 yaşında iken Selçuklu Devleti Sultan Orhan’ın annesi olan Selçuklu Veziri Abdülaziz Bey’in kızı Mala Hatun ile evlendi. Bu evlilik onu sarayın içerisine taşıdı. Yönetime dahil olmak için yaptığı en mantıklı hareketler arasındadır. Osman Gazi hayatı boyunca çok akıllı hareket etmiştir. 1289 yılında Şeyh Edebali’nin kızı da haremine kattı. Rabi’a Bala Hatun ile evliliğinden Şehzade Alaaddin dünyaya gelmiştir.

Diriliş Osman Kimdir ? Burak Özçivit Sevgilisi ve İnstagramı

 

1281 yılında babasının yerine Bey olmuş, kendi fermanını okuyarak sancağa çıkması ile yarı yönetimi devraldığını ilan etmiştir. Tuğ ve Mehterhane ile uç beyi olarak savaşlara başlamıştır. İlk işlerinden birisi Karacahisar’ı feth etmesi oldu. Dursun Fatih’e hutbesini okuttu. Bu fetih ve hutbesi Osman Bey’in istiklalini kazandığını gösteren tarihin en önemli anı olarak kaydedildi. Peki tarihimizin en önemli ismi Kuruluş Osman kimdir ?

1299 yılında Selçuklu ile Bizans arasında gerginlik uç safhaya ulaşmıştı. Osman Bey emin adımlar ile Bizans sınırlarına kadar yaklaşmıştı. Artık Osman Bey’in kararları ve istikrarlı ilerleyişi Bizans Devleti için bir tehdit oluşturmaya başlamıştı. Zamanın Bizans padişahı Osman Bey için bir süyikast düzenledi. Düğün bahanesi ile şehre kutlamaya gelen Bizans’lıların oyununu Osman Gazi fark etti. Bizans Devleti oyunun sonunda boğuldu ve Osman Bey bir gecede Yarhisar ve Bilecik’e kadar ilerledi. Beyliğinin merkezini de Bilecik’e taşıması ile Osmanlı Devleti’nin kurulumu kabul edildi. 27 Ocak 1300 olarak tarihte kitaplara yazıldı. 720 yıl sonra günümüzde Kuruluş Osman Gazi Osman Kimdir başta olmak üzere adına birçok film ve dizide yer verildi.

Yıllarca cephede her zaman en önde savaştı. Geliştirdiği üstün savaş teknikleri ile her zaman takdir edildi. Ertuğrul Bey’den aldığı 4800 km2 olarak kabul edilen toprak bütünlüğünü 16 bin kilometre kareye çıkardığı kabul edilmektedir. Dönemim en önemli alim ve şeyh leri Mevlânâ Şeyh Edebalı, Dursun Fakih ve Hattâb bin Ebî Kâsım Karahisârî Diriliş Osman dizi oyuncuları içerisinde yer alacaktır. Ayrıca bunların yanında Maneviyât reislerinden ise, Şeyh Muhlis Baba, Şeyh Âşık Paşa, Şeyh Ulvân Çelebi, Şeyh Hasan Çelebi ve Baba İlyas dönemin önde gelen isimleri arasında olmuştur. Yine Kuruluş Osman Gazi kimdir dediğinizde dönemin isimlerinden bahsetmemek tarihe ihanet olur. Osman Bey hayatının sonlarında doğru uç beyi olmuş tahtı oğlu Alaaddine devretmiştir. Beş sezon sürecek Diriliş Osman Gazi dizisinden sonra Diriliş Alaaddin dizisinin geleceğini şimdiden tahmin edebiliyoruz. Ölümünden sonra Han ve Sultan isimlerine layık görüldü.

Kuruluş Osman Gazi Kimdir

Kuruluş Osman Gazi Osman’ı oynayan oyuncu kimdir ?

24 Aralık 1984 yılında Gaziantep’te doğan Burak Özçivit tarihimizin en önemli dizisinde Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’i oynuyor. İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü mezunudur. 2003 yılında katıldığı Best Model of Turkey yarışmasında birinci olmuştur. Yarışmadan sonra Uğurkan Erez Ajans’ına kaydolmuş ve medya dünyasına adım atmıştır. 2005 yılında katıldığı Best Model of World dünya modellik yarışmasında ikinci olmuştur. Abbate, Tween ve Network gibi dünyaca ünlü markaların modelliğini yapmış fuarlarda temsil etmiştir.

Bir yıldız doğmaya başlamıştı. Ama kimse onun Osmanlı devletinin kurucusu rolünü alacağını o yıllarda bilemiyordu. Kuruluş Osman kimdir dediklerinde Burak Özçivit benim diyerek beş yıllık bir dizi anlaşmasına imza atacaktı.

Diriliş Osman daha önce hangi dizide oynuyordu

Kuruluş Osman daha önce hangi dizide oynuyordu ?

İlk oyunculuğu 2006 yılında ” Eksi 18 ” dizisindeki komiser Murat karakterine verdiği hayat ile başladı. 2007 yılında sinema filmi Musallat içerisinde yer aldı. 2008 yılında usta yönetmen Kartal Tibet’in kontrolünde Zoraki Koca dizisine dahil oldu. Son yıllarda ise Küçük Sırlar dizisinin Çetin Ateşoğlu’nu oynadı. Diriliş Osman rolüne en çok katkısı olan deneyimi 2011-2012 yıllarında Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Malkoç Oğlu rolü olmuştur. Şimdilerde ise yeni sezonda başlayacak olan Kuruluş Osman kimdir, Osman Gazi’nin hayatını anlatan Osmanlı Devletini kuran ilk Sultan’ı oynayacak. Yakışıklı oyuncuyu İnstagram üzerinden @burakozcivit tagı ile takip edebilirsiniz. Burak Özçivit ünlü oyuncu Fahriye Evcen ile evlidir. 184 cm boyundadır.

Kuruluş Burak Özçivit Kimdir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kuruluş Osman Kimdir? Burak Özçivit Sevgilisi ve İnstagramı (1 Yorum)

 1. ☀️Diriliş Osman Türk Halkın Böyük Komutanı Ertuğrul Bey
  ☀️Oğlu Osmanın Dünyaya Gelmesine Aylar Kalmış Bir
  ☀️Röya Görmüş Aş Oçağında Suyun Kaynamağa
  ☀️Başladığına Kaynadığça Cokaldığına Yer Üzünde
  ☀️Deniz Haline Gelerek Yerüzünü Kapladığına Şahid
  ☀️Olmuş Ertoğrul Bey Röyasın Yakınlarına Söylemiş
  ☀️Onlar İse Ertoğrul Beye Sizin Bir Oğlunuz Olaçağ
  ☀️Yerüzüne Onun Soyu Hükmedeçekler Türk Halkı Mutlu
  ☀️Halk Onun Kecmişinde Kahramanlar Dastan Yazıp
  ☀️Dirliş Osman Dizisin Kolektivine Uğurlar Ödüler Arzu
  ☀️Ediriz Retinkiniz Yüksek Olsun☀️Diriliş Osman☀️

Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2019