Diriliş Osman Şehzade Sultan Murad Hüdavendigar Kimdir ? Tarihteki Yeri

ATV’nin iyi reyting alan dizisine dahil olan Diriliş Osman Şehzade Sultan Murad Hüdavendigar kimdir ? Tarihte önemli yeri ve önemi vardır. Diriliş Osman dizisinde Şehzade Sultan Murad’ı kim oynuyor senaryoda nasıl bir rol alacak ?

Diriliş Osman Şehzade Sultan Murad Hüdavendigar Kimdir ? Tarihteki Yeri

Diriliş Osman Şehzade Sultan Murad Hüdavendigar Kimdir ?

Osmanlı Tarihi’nde 1. Murad olarak bilinir. Osman Bey’in oğludur. 1326 yılında dünyaya gelmiştir. Henüz 36 yaşında iken 1362 yılında babasının kurduğu Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahıdır. Muhteşem savaş zekası ve problem çözme yeteneği onu genç yaşında Osman Bey’in göz bebeği olan batı kolunun başına getirmiştir. İzmit ve Üsküdar’ın fatihi olan Akçakoca’nın ölümü ile başladığı uç beyliğine Osmanlı Devleti’ni yöneterek devam etmiştir. Bursa’da karargahını kurduğu sancak Hüdâvendigâr adı ile halen tarihi değerini korumaktadır. Ankara’nın yeniden feth edilmesi ile başladığı sefer Edirne’de son bulmuştur. Baş kentini Edirne’ye taşımış avrupa ülkelerine sınır olmuştur. 1363 yılında Şuan Bulgaristan topraklarında bulunan Filibe kentini feth ederek Avrupa’ya korku salmıştır. Bu korku Papa V. Urbanus’u tedirgin etmiş ve Hristiyan birliğini toplamıştır. Osmanlı Devleti ilk Haçlı Seferlerini Sultan Murad ile yaşamıştır. Altmış bin kişilik Haçlı ordusunu on bin kişilik ordusu ile Hacı İlbeğ bastırmış Türk ve dünya tarihine Sıpsındığı Zaferi olarak adını altın harflerle yazdırmıştır.

Diriliş Osman Şehzade Sultan Murad Hüdavendigar Kimdir

Osmanlı Devleti’nin padişahı Osman Bey’in oğlu Akçakoca‘dan aldığı bayrağı en üstlere taşımıştır. Dik duruşu ve sert tavrının yanı sıra savaş zekası etrafındaki beylikleri korkutmaya yetmiştir. Hamidoğulları cuzi bir altın karşılığı Osmanlı’ya katılmış bu birleşimi Germiyanoğulları ve Karamanoğulları takip etmiştir. Sultan Murad, Karamanoğulları ile ters düşmüş ve bir gece ansızın sefer düzenlemiştir. Karamanoğullarını öldüren Murad hızlı zaferi karşısında Yıldırım ünvanını almıştır. Bu zafer Osmanlı Devleti’ne katılan diğer beyliklerdeki yükselmelerin önünü kesmiştir. Tıpkı babası gibi seferleri seven savaşların en önünde yer alan Diriliş Osman Şehzade Sultan Murad Hüdavendigar kimdir biliyor musunuz? Yıldırım Murad’ı biraz daha yakından tanıyalım.

Osman Bey’in Oğlu Murad Kimdir

Yıldırım Murad Kimdir ?

Diriliş Osman Sultan Murad kimdir? Akçakoca’nın yerine geçen şehzade sonrasında Osmanlı padişahı olmuştur. Karamanoğulları ile iç savaş yaşayan Osmanlı Devleti’ni yenmeyi fırsat bilen Papa başta topraklarını kaybetmiş Bulgarları ordunun en önüne koyarak ikinci Haçlı Seferi’ni Osmanlı’ya düzenlemiş Timurtaş Paşa yönetimindeki ordusunu bertaraf etmiştir. Tarih Osmanlı’nın Hristiyanlara karşı ilk yenilgisi olarak bu zaferi not etmiştir. 1387 yılında yaşanan bu olay Sultan Murad’ı psikolojik olarak derinden etkilemiştir. 2 yıl savaş hazırlığı yapan Osman Bey’in oğlu 20 Haziran 1389 yılında savaş meydanının en önünde Haçlı Ordusu’nu yenmeyi başarmıştır. Avrupa’nın bel kemiğini kıran Murad 500 yıl sürecek egemenliğin ilk adımını atarken hayatı ile bu zaferin bedelini ödemiştir. 20 Haziran 1389 günü öğle sıralarında Murad kentte yürüdüğü esnada bir Sırplı tarafından arkasından hançer sokulmuş canı alınmıştı.

Yıldırım Murad Kimdir ?

Sultan Yıldırım Murad babasından aldığı toprakları 5 kat arttırmıştır. Diriliş Osman dizisinde bu yüzden Murad’ın önemi çok büyüktür. Öldüğünde Bulgaristan’ın tamamını feth etmiş Sırbistan’da Belgrad’a kadar yaklaşmış toprak bütünlüğü ile Avrupayı ürküten padişahımız olmuştur. Diriliş Osman Murad kimdir derseniz tarihimiz bunları yamaktadır.

Diriliş Osman 1 Murad

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.