Dirilişte Alaaddinden sonra Gıyaseddin mi Tahta Çıkacak Yoksa Kılıçarslan mı?

Diriliş Ertuğrul Gıyaseddin mi Tahta Çıkacak Yoksa Kılıçarslan mı? Sultan Alaaddin Diriliş Ertuğrul dizisinde son günlerde en çok merak edilen konulardan birisi Sultan Alaaddin den sonra Anadolu Selçuklu Devleti’nin başına kimin geçirdiği konusu oldu. Diriliş Ertuğrul dizisinin 110 bölümünde en merak edilen konulardan birisi Sultan Alaaddin’in sonrasında kimin padişah olacağı tahta kimin geçeceği konusu merak ediliyor.

bu konuda iki önemli aday var Birincisi Gıyasettin diğeri de Kılıçarslan. izleyiciler Büyük bir merakla Sultan Alaaddin den sonra kimin Sultan olacağını kimin Selçuklu Devleti’nin başına geçeceğini merak etmeye başladılar Bu yüzden de Alaaddin den sonra tahta Kılıç Arslan mı geçecek yoksa kıyasettin mi geçecek diye merak etmeye ve Gerçek tarihte nasıl bir gelişme olduğunu merak etmeye başladılar.

Diriliş Ertuğrul Sevenler İçin Gerçek tarihte Sultan Alaaddin den sonra kimin tahta geçtiğini sizler için Araştırdık ve buraya yazıyoruz. Dirilişte Alaaddinden sonra Gıyaseddin mi Tahta Çıkacak Yoksa Kılıçarslan mı? 

Cevap, Gıyaseddin: Gıyaseddin Keyhüsrev olarak bilinen ve babası Alaaddinin gıda zehirlenmesiyle erken ölmesi sonucunda Anadolu Selçuklu Devleti’nin yeni sultanı olmuştur. 1237 ile 1246 yılları arasında tahtta kalan ve hükümdarlık yapan Gıyaseddin Keyhüsrev Diriliş Ertuğrul dizisinde çok merak edildi.


Gıyasettin boğulmak üzere iken Ertuğrul bey tarafından kurtarılmıştır. Dizide çok güzel bir sahne ile bu canlandırılmıştır.

Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Selçuklu devleti pek iyi idare edilmemiştir. Aynı dönemde vezir olan Sadeddin Köpek’in olumsuz etkisinde kalarak bir çok kişi öldürülmüş, üst düzey tecrübeli devlet adamları bertaraf edilmiştir. Selçuklu devletinde Gıyaseddin döneminde bir gerileme başlamıştır. Son olarak Kösedağ Savaşı’nda alınan büyük yenilgi ile devlet resmen çöküş sürecine başlamıştır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.