Diziler Neden Erken Final Yapar Niçin Biter? 2019’u Görmeden Final Olan Diziler

Diziler neden final yapar 2019 yılını görmeden final yapan diziler hangileri diye açmış olduğumuz bu konuda televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin neden erken final yaptıklarına kısa sürede niçin o kadar emeğin boşa gittiğini ve kanalların daha yeni başlamış bir diziyi neden gözden çıkardığını bu konuda sizlere açıklamaya çalışacağız. Ayrıca 2019 yılını göremeden erken final yapan dizileri sezonun ortasında biten dizileri de burada kısa kısa detaylarıyla aktaracağız.

Diziler neden final yapar işte 2019 yılının görmeden biten dizilerDiziler Neden Erken Final Yapar, Bir dizi Niçin Biter?

Diziler niçin final yapar erken veda eder? aslında bu sorunun birçok sebebi var..
1- Öncelikle dizilerin final yapmasının en büyük nedeni aldıkları düşük reyting oranlarıdır.
2- Reytingleri düşük olan diziler reklam kazançlarında da geri planda kaldıkları için hem kanalı hem de yapımcı firmayı zarara uğratıyorlar. Bu yüzden de zarar eden kanal diziyi daha fazla yayınlamak istemiyor ve erken final yaptırıyor.
3- Dizilerin erken final yapmasının bir diğer nedeni de başrol oyuncularının ya tecrübesiz olması ya da birbiriyle çok uyumlu olmaması.
4- Başka bir neden olarak da dizi senaryolarının beklenen performansı göstermemesi olarak sıralayabiliriz. Aslında daha birçok neden var ancak bunlar en önemli nedenler olarak ilk göze çarpanlar. Şimdi 2019 yılını görmeden final yapan dizileri kısa kısa değinelim;

 2019 Yılını Görmeden Final Olan Diziler hangileri?

Şahin Tepesi: Öncelikle en son Atv ekranlarında cuma günü yayınlanan ve final bölümü ile 2019 yılını görmeden final yapan Şahin Tepesinden bahsetmek istiyoruz. Dizi aslında çok iyi başladı ancak beklenen performansı ve reytingi alamadı bir türlü. O yüzden de bir süre şans bulsa da ATV diziyi daha fazla devam ettirmek istemedi ve 2019 yılı girmeden dizi erken final yaparak ekrana veda etti. Elbette Şahin Tepesi dizisinin erken final yapmasın da daha önce ATV ekranlarında yayınlanan aşk ve mavi dizisinin sebepsiz yere erken bitirilmesinin de büyük bir rolü vardır. Çünkü izleyici çok önemli nedenler olmadan bir dizinin yarı yolda bitirilmesini istemiyor ve bu yüzden o kanalı cezalandırarak bir sonraki diziyi de izlemiyor.

Ağlama anne: Yine ATV ekranlarında yayınlanan ve pazar akşamları ekrana gelen Ağlama Anne dizisi oldukça iyi kadrosu ile dikkatleri çekmesine rağmen bir türlü istenen reytinglere ulaşamadı. Dizi Total reytinglerde 3-4 arasında oranlar alarak reklam kazançlarına bir türlü olumlu reytingi yansıtamadı. ATV daha fazla dayanamayarak Ağlama Anne dizisini 2019 yılı başlamadan bir karar aldı dizi 13. bölümüyle final yaptı.Ağlama Anne Dizisi neden erken final yaptı bitti

Ege’nin hamsisi: TRT1 Ekranlarında pazartesi günleri yayınlanan Ege’nin hamsisi dizisi oldukça beğenildi ve sevildi. Ancak pazartesi günleri söz ve çukur gibi önemli dizilerin reytingleri üzerindeki baskısını bir türlü atıp reyting toplayamadığı için erken final yapmak zorunda kaldı. Dizi 31 Aralık gecesi yılbaşı eğlencesi olarak izleyiciye veda etti.

Can Kırıkları: ATV ekranlarında pazartesi günleri yayınlanan can kırıkları dizisi Ege’nin hamsisi dizisi gibi söz ve çukur dizilerinin gölgesinde kaldığı için reyting alamadı ve ATV ekranlarında ancak 4 bölüm yayınlanabildi. Reytingleri çok düşük kalan Can Kırıkları dizisi 2019 yılına yaklaşamadan ekrana veda etti ve yayından kaldırıldı.

Beni Affet: Aslında Beni Affet dizisi için erken final yaptı diyemeyiz. Çünkü dizi tam 8 sezondur Star TV ekranlarında yayınlanıyor ve çok da düşük reytingler olmamasına rağmen Star TV’nin beklentileri yükselmesinden dolayı 2019 yılına günler kala dizi final yaparak 8 sezonun ardından ekrana veda etti.beni affet final yaptı niçin erken bitti

Ufak tefek cinayetler: Star TV’de Geçtiğimiz sezon başlayan ufak tefek cinayetler dizisi bu sezon maalesef istediği reytingleri alamadı ve dizi gün geçtikçe reyting kaybederek en son 20. sıralara bile düştü. Bu kadar düşen bir diziyi daha fazla yayınlamak istemeyen Star TV ufak tefek cinayetler dizisi erken final kararı aldı ve dizi 2019 yılını görmeden bitirildi.

Daha birçok diziyi sayabiliriz ancak belli başlı diziler şimdilik böyle. Diziler neden erken final yapar niçin erken bitirilir aslında daha birçok şey yazabiliriz ancak dizi sektöründe maalesef kalıcı olmak oldukça zor. En yüksek reyting alan diziler bile gün geçtikçe o reytinglerini koruyamıyor ve düşüşe geçiyor. Geçtiğimiz sezon Sen anlat Karadeniz dizisi 24 oranında Total reyting alarak son 5 yılın en yüksek rekor reytingler almasına rağmen bu sezon yarı yarıya reyting kaybeden dizi şimdilerde 12 oranında Total reytingi zor alıyor.

Diyeceğimiz o ki zirvelere çıkmak orada kalmaktan daha kolaydır. Dizilerin de düşüşleri maalesef çok hızlı oluyor.
Lütfen sizler de bu konudaki yorum ve görüşleri aşağıya yazınız: Diziler neden biter niçin erken final yapar konusunda Siz de yorumunuzu aşağıda belirtiniz.. Şimdiden Teşekkürler..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2019