F-35 Ortak Program Ofisi (JPO) Son Dakika F-35 Uçakları Açıklaması

ABD ile Türkiye arasındaki son gerilimler sonrasında ortak program dahilindeki F-35 savaş uçaklarının üretimi ve Türkiye’ye teslimi hakkında JPO dan bir açıklama geldi. Merkezi başkent Washington’a yakın bir yerde bulunan Virginia eyaletinin Arlington kentinde bulunan JPO Halkla İlişkiler Birimi son gerilimin ardından F-35 konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

JPO Halkla İlişkiler Biriminin yaptığı Açıklamada, F-35 Ortak Programının üretim Ofisinin, Merkezi ABD 2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nda (NDAA) açıklanmış olan, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son günlerdeki durumu hakkında ABD Savunma Bakanlığının ABD Kongresine rapor sunmasının zorunluluğu ifade edildi.

JPO yapmış olduğu açıklamada, “F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla birlikte mevcut program planlarını yürütmeye devam edecek ve gelecekteki politika talimatlarına gerektiği şekilde uyacaktır.” değerlendirmesini yaparak güncel ilişkilere bakılmaksızın programın hızla devam ettiğini açıkladı.

Abd (JPO) Son Dakika F-35 Uçakları Açıklaması

JPO açıklamasında Türkiye ile ABD ilişkileri sonrasında şunları bildirdi: “Türk F-35 personelinin Luke Hava Üssü’ndeki eğitimi, NDAA’nın gerektirdiği şekilde, Savunma Bakanının F-35 raporunu, izlenecek yola ilişkin karar verilmesi için Kongreye sunmasına kadar devam edecektir.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Etiketler: , Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018