Filipinler Türkiye’den T129 Atak Helikopteri Alacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi şirketince üretilen ATAK T129 helikopteri bir süre önce Pakistana yüksek miktarda satılarak bir ilk gerçekleştirilmişti. T129 Atak Helikopteri için Pakistan’ın ardından Filipinler’de harekete geçti ve Filipinler’e 10 adet T129 Atak Helikopteri satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi genel müdürü Temel Kotil arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve Filipinler hava kuvvetlerinin taarruz helikopteri olarak T129 ATAK’ı seçtiğini belirtti. Delfin Lorenzana bütçelerinin 8 ila 10 adet arasında T129 Atak Helikopteri almaya yettiğini açıkladı.

Filipinler Savunma Bakanı Lorenzana, Hava Kuvvetleri’ne bağlı çalışma grubunun yaptığı araştırma ve incelemeler sonrasında, genel kullanım amaçlı helikopter olarak Sikorsky Black Hawk’ı tavsiye ettiğini, ancak Türkiye’den alınacak olan T129 ATAK helikopterini ise ‘taarruz helikopteri’ olarak seçtiklerini belirtti. Filipinler ile Türkiye arasındaki T129 Atak helikopteri ihracına ilişkin anlaşmanın önümüzdeki günlerde üst düzeyde imza altına alınması bekleniyor.

Filipinler Türkiye'den Atak Helikopteri AlacakT129 Atak helikopterinin ihraçat fiyatının ortalama olarak 30 milyon dolar olduğu biliniyor. Filipinler’in almayı düşündüğü 10 adet T129 Atak helikopter için yaklaşık 300 milyon dolar ödemesi bekleniyor. İki ülke arasındaki özel anlaşma gereği ödemenin dolar üzerinden değil Türk lirası üzerinden yapılacağı da bildirildi. Türkiye Filipinler’den önce Pakistan’la da T129 Atak helikopterlerinin satışı konusunda anlaşmaya varmış ve 30 adet ATAK helikopterleri satışını öngören bir anlaşma imzalamıştı. Ancak Atak helikopterlerinin motor aksamında ABD sorun çıkardığı için teslimatlar gecikmişti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Etiketler: , Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018