Fransa’da Sarı Yeleklilerin protestoları ağır sonuçları ortaya çıkardı

Fransa’da sarı yelekliler eylemlerine devam ediyorlar. 8 Aralık 2018 cumartesi akşamı Sarı Yeleklilerin gösterilerinde 136 bin kişi yer aldı. Fransa İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre bu gösterilerde 17’si polis 118 kişi yaralandı. Gösterilerde çıkan olaylarda bin 723 kişi karakollara götürülürken, bin 220 kişi gözaltına alındı.

Sarı Yelekliler neden eylem yapıyor?  Sarı Yelekliler zamlara tepki olarak sokağa dökülmüşlerdi. Ancak hükümet sonrasında zamları geri almasına rağmen eylemleri bırakmadılar. Hükümetten isteklerde bulunarak hükümet karşıtı protesto yaptılar. Başta Paris olmak üzere ülke çapında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin politikalarını eleştirerek onlara tepkilerini dile getirdiler.

Champs-Elysees Caddesi’nde toplanana eylemciler, “Macron istifa” sloganları atmıştı. Bu yüzden de polisle gergin anlar yaşadılar. Göstericiler öğle saatlerinde güvenlik görevlilerinin çağrılarına rağmen ara sokaklara dağıldılar ve polise taş ve şişe fırlattılar.  Çok sayıda aracı ateşe verdiler. Sarı Yeleklilerin eylemlerinin sertleştiği bölgelere polisler zırhlı araçlar yönlendirmişti.

Republique ve Opera gibi farklı yerlerde eylem yapan göstericiler, birçok mağazayı da yağmalamış ve çevreye zarar vermişti. Ülkenin bir çok kendinde gösteriler nedeniyle çok sayıda cadde trafiğe kapatıldı. Halk sokağa çıkmaya korkar hale gelmişti. Sarı Yeleklilerin eylemleri devam ederse ülke daha çok zarar görecektir. Protestolar nedeniyle Paris hayat durma noktasına geldi. Eylemler 17 Kasımdan beri devam ediyor.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında yapılacak futbol müsabakası da ertelendi. Eyfel Kulesi ve Zafer Takı’da Paris’teki eylemler nedeniyle ziyarete kapatıldı. Metro hattı durdurulurken Şanzelize çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Fransa’da Sarı Yeleklilerin protestoları ağır sonuçları ortaya çıkardı (2 Yorum)

  1. Fransa’da Sarı Yeleklilerin Protestoları Ağır Sonuçlar Ortaya Çıkardı Fransa Halkı Ağır İtkiler Ağır Zerbeler Aldı Bütün Bunları ABŞ Kimi Ölke Tranp Kimi Dövlet Başcısı İster Tranp Bütün Ölkelere Sarı Yeleklilerin Yolayıp Bütün İnsanları Ayağa Kaldırır Tranp Hec Bir Ölkeni Mutlu Görmek İstemez Böyümesin İsremez Onun Esil Hedefi Sadeçe Özüdür Tranp Akırda Özün Balıkçı Nağılın Hekayesine Benzedeçek Balıkçı Denize Tor Atır Tora Balıkların Kralı Düşür Balıkların Kralı Söyleyir Ne İsteyirsen Yapım Meni Denize Burak Balıkçı Razı Olur Balıkçı Mal Pul Kızıl İsteyir Balıkların Kralı Hepsin Yapır Balıkçının Karısı Bütün Bınlar Kane Etmir Koçasına Söyleyir Balıklar Kralına Şöyle Karım Balıklar Kralı Olmağ İsteyir Balıkçı Bütün Bunları Balıklar Kralına Söyleyir Balık Bunları Eşidip Yok Olur Balıkçı Yuvasına Kayıtdıkda Evelki Yaşayışına Kayıtdığın Görür Karısı Çok Peşman Olur ABŞ Tranpı Balıkçının Karısı Kimi Bütün Ölkeni Esareti Altına Alıp Abş Ölkesin Gözelişdimek İsteyir Diğer Başka Ölkeleri Zeyifletmek İsteyir Abş Tranp Ölkesi Tezlikle Tutdukları Mövkeden Uzaklaşalar Sarı Yeleklileri Özlerine Düşmen Olar Müselman Ölkeleri Tranp Sıkıntısından Azad Olsun Fransa Ölkesi Sıkıntılardan Azad Olsun Yaşadığımız Hayat Bizim Ücün Allah’dan Bir Emanet Bu Emaneti Biz İnsanlar Koruya Bilmirik Allah Biz İnsanları Bağışlasın Tranp Kimi İnsanları Bağışlamasın Çünkü Onlar Günahsız İnsanları İnçidiler Allah Bütün Müselman Ölkelerin Korusun❤️Melekler Işığın❤️Üzerimize Salsın

  2. Dünya Siyasetine Bakdıkda Ölkelerin Sıkıntı Çekeni Sadeçe Müselmanlardı Bu Sıkıntı Davam Edir Ve Davam Edeçek ABŞ Ölkesi Küresel Güçü Olan Tranp Varken Düya Siyaseti Ağlayaçak ABŞ Ne İsteyir Öznü Korumakmı Evet Korumak Düşmen ABŞ Özün Koruyaçak Son Anda Onlara Karşı Güçlü Bir Küve Yaranaçak Düşmen ABŞ Yok Edeçek Umarım Bu Güçlü Küve Müselman Ölkesin Biri Olar Bütün Müselman Ölkeleri Birleşse Düşmen Yok Olar Düşmen Adı Hayatda Yok Olar

Etiketler: , Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018