Fuat Sezgin Kimdir Belgeseli TRT 1’de 5 Temmuz’da

Kurduğu altın değerindeki cümleler ile Türk Tarihi’nin en önemli isimlerinden biri olan Fuat Sezgin Kimdir ? Bu Akşam TRT1 ekranlarında yayınlanan Fuat Sezgin Belgeseli’nin bilinmeyenleri hakkında detaylar konumuzda özetlenmiştir. Dersin sonunda kurduğu cümle ile tüm düşünceleri tersine çevirmeyi başarmış Fuat Sezgin belgeseli bu akşam yayınlanıyor.

Fuat Sezgin Kimdir ?

1924 yılında Bitlis’te doğmuştur. 24 Ekim günü ailesini sevindirerek dünyaya gelen Fuat Sezgin Türk tarihinin en önemli isimleri arasındadır. Profesör Doktor İslam Tarihi başta olmak üzere bilim ve teknoloji alanında adını tarihe yazmayı başarmıştır. 30 Haziran 2018 yılında hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde 94 yaşındaydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdiri ile 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edilmiştir. Helmut Ritter’in öğrencisi olan Fuat Sezgin İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde uzun yıllar eğitim vermiştir. Ritter’in yönlendirmesi ile İslam Bilimlerine yoğunlaşan ünlü profesör Fuat Sezgin bu akşam TRT1 kanalında.

Fuat Sezgin Kimdir Belgeseli TRT 1’de 5 Temmuz’da

Pofesör Fuat Bey 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonrasında İslam Bilimleri üzerine yöneleceğini o yıllarda kestiremiyordu. Ancak Arap Dili ve Edebiyatı üzerine master yapmıştır. Buhari’nin Kaynakları tezi ile mezuniyetini vermiştir.

1960 yılında askeri darbe oldu. Türkiye’de pek bilim adamının da etkilendiği bu yılda Fuat Sezgin’de kaçmak zorunda kaldı. Resmi gazetede yayınlanan 147 akademisyenin arasında kendi ismini görünce daha fazla Türkiye’de yaşamadı. Almanyaya sığınma talep ederek yeni ülkesini yerleşti. Ülkemizden giden büyük değer çalışmalarına Almanya’nın Frankfurt Üniversitesi’nde devam etti. Ancak bildiği değerleri Almanya için aktarmaya başladı.

Fuat Sezgin Kimdir

Frankfurt’ta büyük ikinci tezini hazırladı. Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften’ta ikinci tezini sunduktan sonra profesör unvanını kazanmıştır. Ünlü şarkiyatçı Ursula Sezgin ile dünya evine girdi. 1970 yılında Hilal isminde bir kızları oldu. Mutlu bir aile tablosunu Türkiye’den kilometrelerce uzakta gurbette kurmak zorunda kaldı.

Dünyada insanlığın başlangıcından gelişimini konu alan Arap-İslam Bilim Tarihi eserinin ilk cildini 1967 yılında yazmıştır. Bildiklerinin hepsini anlattığı eserinin 18. cildi 2018 yılında yarım kalmıştır. Ünlü bilim adamı Fuat Sezgin kimdir diyecek olursanız son nefesine kadar İslam Bilimi’ni anlatmaya çalışmış bir düşünürdür. Toplamda Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca başta olmak üzere 27 dili çok iyi derecede biliyordu. 1960 yılı darbesinde kaybettiğimiz Fuat Sezgin için 2010 yılında ülkemizde İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kurulmuştur.

Fuat Sezgin Eserleri

İlk olarak Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde açılan İslam Bilim Tarihi Bölümü 2013 yılında faaliyete başladı. Fuat Sezgin hayatı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği yapmıştır. Dünyaca takdir edilmiş bu akşam TRT1 ekranlarında 5 temmuz günü hayatı verilmektedir.

Fuat Sezgin ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı ile takdir edilmiştir. Fuat Sezgin Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası’nın yanında Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi önemli bir isimdir. 2016 yılında kurduğu İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi için Turizm Bakanlığı’nın Özel Ödülü’ne layık görülen büyük usta bu akşam TRT1 ekranlarında Fuat Sezgin Belgeseli olarak yayınlanacak kaçırmayın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.