Game of Thrones: Rolü az etkisi büyük karakterler

game of thorones az bilinen oyuncular

Bu yazıyı okuyacak olanlardan Game of Thrones’u bilmeyen yoktur herhalde. Üzerine saatlerce konuşulup tartışılacak fakat yine de bir türlü tüketimi bitmeyecek bir yapım. Biz de diziyi biraz irdeleyip, önemli olan rolü değil işlevi diyebileceğimiz karakterleri topladık.

Game of Thrones gibi büyük, içinde yüzlerce karakter bulunduran bir evrende bazı karakterler var ki diziyi izlerken gözlerimiz hasret kalıyor ama o kısa sürede öyle bir etkisi oluyor ki Westeros’un kaderiyle oynuyor. Sizler için bu tanıma uyan 8 karakter derledim. Bakalım kim ne kadar büyük bir etki yaratmış. Başlamadan ekleyelim yazı ağır SPOILER içerir.

 

Rickard Karstark

Rickard Karstark, Kuzey’in Koruyucu olan Ned Stark’ın yeminli sancaktarlarından birisi. Joffrey Baratheon, Ned Stark’ı rehin alıp ortalık karışınca Kuzey ordusu da Robb Stark önderliğinde Kral’ın Şehri’ne yürümeye başladı. Karstarklar bu orduda önemli bir yer tutuyor ve ciddi bir miktarda asker bulunduruyordu. Kuzeyliler Jaime Lannister’ı tutsak almayı başarmıştı fakat Jaime yerinde duracak biri değil tabi. Kaçmaya çalışırken de Rickard’ın oğlunu öldürünce Lord Karstark’ı sakinleştirmek imkansız hale geldi. Jaime’nin kellesini alamayan Rickard, onun yerine rehin olan iki Lannister çocuğu öldürdü fakat bu kralına ihanet demekti ve Robb bunu affedebilecek biri değildi. Rickard’ın bu öfkesi önce kendi kellesinin gitmesine neden oldu. Lordları öldürülen Karstarklar evlerine geri dönünce de ordusunun neredeyse yarısını kaybeden Robb Stark için bu, savaştaki en büyük dönüm noktalarından biri oldu.

Talisa Maegyr

Robb Stark’ın savaşı kaybetmesine sebep olan diğer büyük dönüm noktası da Talisa Maegyr. Talisa Volantis de soylu bir ailede dünyaya gelmiş. Bir gün erkek kardeşiyle yüzerken kardeşi boğulmaya başlamış, köle damgası taşıyan birisi gelip onu kurtarınca Talisa hayatına nasıl bir yön vereceğine karar vermiş; köleliğin yasak olduğu bir yerde yaşamak ve insanların hayatını kurtarmak. Bu kararlar onun Robb ile tanışmasına sebep oldu. Yakınlaştıkça birbirine aşık olan ikili gizlice evlendi. İşte Robb’un savaşı kaybetmesindeki en büyük ikinci dönüm noktası bu evlilik oldu. Walder Frey’e kızlarından biriyle evlenme sözü veren Robb sözünü tutmayınca Freyler başkalarıyla ittifak yaptı ve Kızıl Düğün yaşandı.

Osha

Osha, Duvar’ın ötesinde yaşayan yabanıllardan birisi. Ufak bir grupla beraber Duvar’ı aşıp güneyde kendilerine yer ararken Winterfell yakınlarında Bran’a saldırıyorlar. Robb ve Theon, Bran’ı kurtarıp yabanılları öldürüyor, Osha hariç. Onu da hizmetçi olarak kaleye alıyorlar. Savaş başladıktan sonra Theon fırsattan istifade Winterfell’i ele geçirdiğinde Osha, Bran ve Rickon’u ondan ve sonrasında da Ramsay’den saklayıp kaçırmayı başarıyor. Sur’a Jon Snow’un yanında doğru giderken Reed kardeşler ile karşılaşıp rotalarını değiştiriyorlar. Duvar’ın ardına gidecekler fakat orada neler olduğunu bilen Osha gitmek istemiyor ve Rickon’u da yanında alıp onu Umber’lara götürmek üzere yola çıkıyorlar. Osha hayatı pahasına Stark çocuklarını koruyup onları Theon ve Ramsay’den kaçırarak diziye en büyük etkilerden birini vermiş oldu. Özellikle de Bran’i kurtararak.

Benjen Stark

Rickard Stark’ın en küçük oğlu olan Benjen, abisi Eddard’ın ailenin lideri olmasıyla Gece Nöbeti’ne katılmış. First Ranger olarak görev yapan Benjen, sürekli Duvar’ın ardına gitmek durumunda ve dizinin başında da bir göreve gidiyor. Fakat uzun bir zaman geçmesine rağmen atı Kara Kale’ye dönen Benjen’den haber alınamıyor. Yıllar, sezonlar sonra bir kez daha karşımıza çıkan Benjen, wightlardan kaçan Bran ve Meera Reed’in hayatlarını kurtarıyor. Orada öğreniyoruz ki görevdeyken bir Akgezen tarafından öldürülmüş fakat ormanın çocukları tarafından hayata döndürülmüş. Üzerindeki büyü yüzünden de Duvar’ı geçemiyor ama Bran ve Meera’nın hayatını kurtarıyor. Tabi Benjen’in Westeros dünyasına yaptığı büyük etki burada da bitmiyor. Bir görev için Duvar’ın arkasına giden Jon ve grubu büyük bir saldırı altındayken Daenerys Targaryen tarafından kurtarılırken Jon orada kalıyor. Kuzey’in Kralı’nın hayatını kurtaran da yine amcası oluyor.

Mirri Maz Duur

Khal Drogo ve ordusu bir köye saldırıp, yakıp yıkıyor. Askerleri kadınları köle olarak alınca Dany onlara engel oluyor. Mago adlı bir asker Dany’e karşı çıkıyor fakat Drogo, eşinin tarafında yer alıyor. Bunun üzerine Mago, Khal’ı düello’ya çağırıyor. Drogo kolay bir şekilde kazansa da artistlik yapınca ufak bir yarası oluyor. Aslında kendiliğinden kolayca geçecek olan yaraya Dany fazla endişelenince Mirri araya girip onu iyileştirebileceğini söylüyor. Tabi ki asıl düşüncesi farklı olan Mirri yaraya enfeksiyon kaptırıp koskoca Khal’ı yataktan kalkamayacak hale getiriyor. Bununla da kalmıyor Drogo’yu iyileştirmek için atını kullanıp bir büyü yapıyor. Bu büyü sonucunda Drogo bitkisel hayatta yaşamaya devam ediyor fakat karşılığında Dany oğlunu feda ediyor. Mirri yüzünden hem eşini, hem evladını, hem de halkını kaybeden Dany, Drogo’nun cesediyle beraber Mirri’yi ve ejderha yumurtalarını da yakıyor. Ve nur topu gibi 3 evladı olup, dizinin kaderi yine değişmiş oluyor.

Lady Crane

Arya Stark, Braavos’a gidip Siyah ve Beyaz Hanesi’ne katıldıktan sonra kendisine Jaqen H’ghar tarafından bir görev verildi. Arya, şehirdeki bir tiyatro grubunun oyuncusu olan Lady Crane’i öldürecekti. Arya, onu izlerken grupta rom içen tek kişinin Lady Crane olduğunu fark edip romla zehirlemeyi planlıyor. Fakat son anda vazgeçip içmesine engel oluyor. Bu karar Arya’ya pahalı patlıyor, fakat ileride bu iyiliğinin sonucunu da alıyor. Waif, Arya’yı ağır bir şekilde yaraladığında Arya, Lady Crane’in evine geliyor. Crane onun yaralarını sarıp onunla güzelce ilgilenip iyileşmesini sağlıyor. Arya’nın hayatını kurtarması; Lady Crane’i belki de bir saat bile görmememize rağmen bu listede yer almasını sağladı.

Qhorin Halfhand

Qhorin Gece Nöbeti’nin en deneyimlilerinden birisidir. Gece Nöbeti, hem Benjen Stark’ı aramak hem de Kara Kale’ye saldıran ak gezenin nereden geldiğini anlamak için Duvar’ın ötesine büyük bir operasyon düzenlediğinde onlara Qhorin önderlik ediyor. Qhorin yabanılların ufak bir gözcü birliğini yakalamak için gittiğinde Jon Snow’da onunla gidiyor. Yabanılları yakaladıktan sonra bir tanesini öldürme görevini Jon’a veriyor fakat yabanılın kadın olduğunu fark eden Jon infazı gerçekleştiremiyor ve ikili yabanıllar tarafından esir alınıyor. Qhorin, yabanılların onları sağ bırakmayacağını bildiğinden bir yabanılın kılıcını kapıp Jon’a saldırıyor. Yabanıllar da izin verince ikili düello yapıyor. Jon galip geliyor fakat Qhorin ona yabanılların güvenini kazandığını ve bunu boşa çıkarmamasını söylüyor. Qhorin’in fedakarlığı sonucunda Jon hem hayatta kalıyor, hem de yabanıllar ile sağladığı iyi ilişkiler ileride dizinin kaderiyle oynuyor.

Leaf

Son karakterimiz Ormanın Çocukları’ndan biri olan Leaf. Leaf’i sona bıraktık çünkü Westeros’a en çok etki eden hareketi yapan kişi kendisi. Dizide çok çok az bir süre gördüğümüz karakter ilk olarak Bran, Hodor ve Meera Reed’i ak gezenlerin saldırısından kurtarıp 3 Gözlü Kuzgun’un yanına gelmelerini sağladı. Bran’ın hayatını kurtarması da önemli bir etkiydi fakat asıl yaptığının yanında hiçbir şey olarak kalıyor. Yüzyıllar önce Westeros’da Ormanın Çocukları ve insanlar arasında bir savaş varmış. O savaş sırasında Ormanın Çocukları bir insanı ele geçirip ejderhacamı kullanarak onu Gece Kralı’na çevirip Westeros tarihinin gördüğü en büyük düşmanını meydana getirmişler. Ejderhacamını insanın göğsüne sokan kişi de Leaf.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version