Önce Korona şimdi Hanta Virüs – Nedir, Nasıl Bulaşır, Nerede çıktı, Belirtileri?

Koronavirüs dünyayı sallarken şimdi de Hanta virüs ortaya çıktı. Nedir bu Hanta virüs? Nasıl Bulaşır? İlk nerede çıktı? Belirtileri neler? Hanta virüs hakkında tüm merak edilenler.

Hanta Virüs Nedir - Nasıl Bulaşır - Nerede çıktı - Belirtileri

Dünyada koronavirüs paniği yaşanırken Çin’de hanta virüs adlı virüsten bir kişinin ölmesi yeni bir paniğin yaşanmasına neden oldu. Çin’de Yunnan eyaletinde otobüste bir kişinin yaşamını yitirmesi ve yapılan test sonucunda hanta virüsünten öldüğünün anlaşılması yeni bir salgın mı geliyor endişesiyle internet trend topik oldu. Otobüste bulunan 31 kişiye de test yapıldığı belirtildi.

HANTA VİRÜS NEDİR? NEREDE ÇIKTI?

Fare gibi kemirgenler yoluyla insanlara bulaşan ve öldürücü olan Hanta virüsü Bunyaviridae familyasına bağlı bir RNA virüsüdür. Adını izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden almaktadır. Hastalık süreci kanamalı ateş şeklinde seyretmektedir.

HANTA VİRÜS NASIL BULAŞIR? SALGIN RİSKİ VAR MI?

Kemirgenler yoluyla bulaşan Hanta virüsün 30’dan fazla türü mevcut ve insanlar için ölümcül risk oluşturuyor. Hanta virüs kemirgen ile kemirgen dışkı atıklarına cildin temas etmesi halinde ciltteki yarık ve çatlaklardan deri yoluyla geçebilmektedir. KEmirgenin yuvasına yakın bölgelerde ise hava yoluyla da bulaşabilmektedir. Hantavirüs insandan insana bulaşmıyor, bu sebepten dolayı salgın riski bulunmamaktadır.

BELİRTİLERİ NELER?

Nisan-Temmuz ayları arasında daha sık görülen hastalığın baş ağrısı, kas ağrısı, öksürük, ateş, bulantı, kusma, bulanık görme, ciltte kanama, titreme gibi belirtileri bulunmaktadır. Hiçbir belirti göstermediği vakalar da mevcuttur.

HANTA VİRÜS ÖLÜMCÜL MÜ?

Hastalık hipertansiyon, akciğer ödemi ve böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğı-urarak ölüme sebep olabilmektedir.

HANTA VİRÜS YAŞAM SÜRESİ NEDİR?

Normal oda sıcaklığında 2-3 gün yaşayabilen hantavirüsün sıcaklık ve nem oranına bağlı olarak yaşam süresi uzayabilmektedir.

YORUMLAR

  1. Hayırlı geceler…
    Sayfabbilgikeri için teşekkürler sayın Fatih bey bunca ikâza reğmen EVDE KAL TÜRKİYE sözünü uymayan bana bşr şey olmaz düşüncesi ile gezip duran kişi dışarden sevdiğine bu virüsü bulaştırdığı zaman hiç mi? Vijdan azabı duymayacak….
    Ben günde kaç kere yaşlı annemle yaşayan kardeşimi arayıp dışarı mecbur kalmadıkca çıkma anneciğimizi düşün… Kardeşim biraz psikolojik sorunlu dediği tek şey TAMAM abla… Allah bizleri sevdiklerimizi, milletimizi korusuz görünür görünmez olaylardan virüsüslerden KORONADAN ÂMİNNN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.