Hercai Final Nerede Çekildi? Göbeklitepe nerede nasıl bir yer?

Hercai Dizisi Sezon Finali Bölümü Doğa Harikası Göbeklitepe’de Çekildi.

Başrollerinde Ebru Şahin ve Akın Akınözü‘nün paylaştığı dizide Hercai çekimleri Göbeklitepe’de gerçekleştirildi! Detaylar…
Atv ekranlarında yayınlanan sevilen dizi  Hercai 1 .sezon finali bölümü ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Dram ve romantik konuyu ele alan sevilen dizi örneği olan Hercai sezon finali bölümünün çekimlerini  Göbeklitepe  tamamladı..

Göbeklitepe Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Şanlıurfa’nın 15 kilometre kuzeydoğusunda Örencik Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Tarihi 12.000 yıl öncesine dayanan Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır ve dünua çapında keşiflerden birisi olarak görülmektedir. En eski tapınak merkezlerinden biri olan Göbeklitepe Dünya Kültür Miras listesine alınmasının ardından yerli ve yabancı birçok turisti doğası ve sıcaklığı ile karşılamıştır. Şanlıurfa il merkezinden taksi ya da minibüslerle kentin kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe’ye kısa sürede ulaşmak mümkündür.

Göbeklitepe’nin Tarihi

Göbeklitepe ören yerinde sürdürülen kazılar bugüne kadar hep beklenmedik keşiflere sahne oldu. İnsanın avcı toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde ileri düzeyde mimarlık gerektiren tapınaklar inşa etmesi tüm dünyada şaşkınlık yarattı. Bunun da ötesinde tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağladı. Keşifler sırasında dünya üzerinde ilk ameliyatında Göbeklitepe’de yapıldığı ortaya çıktı.
Kuşkusuz bu etkileyiciliğinin yanı sıra kazılarda tarih öncesi yaşama dair elde edilecek her türlü veri ve bilimsel sonuç insanlık tarihi açısından büyük önem taşıyor.Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden de olan Göbeklitepe’de T biçiminde sütunların üzerinde yer alan figürlerle de sanat tarihi açısından büyük bi döneme sahip. 3 boyutlu kabartmalar görenleri hayran bırakıyor.

Hercai Sezon Finali Fragmanı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2019