Imdb Puanlarına Göre Netflix’te Yer Alan En İyi Diziler

imdb netflix siralama

Sizler için Imdb puanı en yüksek Netflix dizileri listesini derledik. İşte konu hakkında tüm detaylar sizlerle…

Peaky Blinders

Dizide 1919 senesinde Birmingham’da yaşanan suç örgütü olayları anlatılıyor. Thomas Shelby ise bu bölgedeki yasadışı işleri yapmakta olan bir örgütün liderliğini yapıyor. Bu örgüt ise Peaky Blinders ismi ile biliniyor. Uzun bir süredir dizi oldukça başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Kaliteli senaryosu, oyunculuk performansları ve mekan seçimler ile Peaky Blinders kesinlikle izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi. Netflix’in en yüksek puan alan dizilerinden birisi olması da bu açıdan tesadüf değil. Dünya çapında dizinin ve özellikle Thomas Shelby rolüne hayat veren Cillian Murphy’nin büyük bir hayran kitlesi bulunuyor. Görmüş olduğu bu ilgiyi de sonuna kadar hak eden kaliteli aktörlerden birisi. Dizide de gerçekten de etkileyici ve muazzam bir oyunculuk performansı sergiliyor. Ünlü oyuncunun yanında diğer oyuncular da oldukça iyi bir performans sergiliyorlar.

Imdb Puanı: 8.8

Black Mirror

Dizi ilk olarak karşımıza 2011 yılında çıktı. İlk sezonunda işlemiş olduğu farklı konular ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başladı. Dizinin her bir bölümünde farklı oyuncu kadrosu ile farklı konular işleniyor. Bu da diziyi ilginç kılan güzel özelliklerinden bir tanesi. Konuları gereğinden fazla uzatmak yerine film tadında az ama öz bir şekilde seyirciye aktarıyorlar. Özellikle bilim kurgu türünde dizileri seviyorsanız her bölüm ayrı bir bilim kurgu konusunun keyfini çıkarabilirsiniz. Black Mirror dizisi teknolojinin daha çok karanlık bir tarafına değiniyor. Bunu yaparken de bizlere aslında bir uyarıda bulunmaya çalışıyor. Elbette ki bunu yaparken de bilimsel konulara karşı çıkmıyor. Aksine bu konuları bilimsel bir şekilde sorgulamamız gerektiğini öne sürüyor. Teknoloji şirketlerinin dünyayı böylesine ele geçirdiği dünyada bu tarz konuların sorgulanması gelecek için çok önemli.

Imdb Puanı: 8.8

Dark

Netflix’in çıkarmış olduğu diziler arasında en çok ilgiyi görenler arasında Dark dizisi yer alıyor. İlk sezonu yayınlandıktan sonra dizi hem ülkemizde hem tüm dünyada büyük bir popülarite kazandı. Konu Almanya’nın bir şehrinde geçiyor. Burada iki çocuk ortadan kaybolur ve sonrasında orada yaşayan aileler arasındaki aşırı gizemli ve tuhaf ilişkiler ortaya çıkmaya başlar. Özellikle bilim kurgu ve gizem türündeki konuları seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesi. Ancak senaryonun oldukça karışık olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü daha net bir şekilde anlamak için bir miktar daha dikkatli izlemek gerekiyor. Dizide çok fazla karakter var ve bunları her birini aslında bilmeniz gerekiyor. Genel olarak bakıldığında kaliteli bir işin ortaya çıkmış olduğunu söylemek mümkün.

Imdb Puanı: 8.8

Narcos

2015 yılında seyirciyle buluşan yapım dünya genelinde yapılan uyuşturucu ticareti ve bunu gerçekleştiren uyuşturucu kartellerinin yetkililer ile mücadelesini anlatıyor. Gerçek bir hikayenin seyirciye aktarıldığı hikaye Pablo Escobar ve onu yakalamak isteyen DEA Ajanı Steven Murphy arasındaki mücadeleyi anlatıyor. DEA ajanının görevi ise bir şekilde Escobar’ı yakalamak ve öldürmektir. Fakat bunu yapması sanıldığı kadar kolay değildir. Diziyi etkileyici kılan şeylerden biri de tüm bu olayların gerçek, yaşanmış olaylardan alınmış olmasıdır. Bu mantık ile diziyi izleyince çok daha etkileyici bir hale geldiğini görüyoruz. Böyle konulara ilginiz varsa kaçırmamanız gereken bir yapım.

Imdb Puanı: 8.8

Stranger Things

İlk olarak 2016 yılında seyirciyle buluşan yapım dünya çapında Netflix’in en sevilen yapımlarından bir tanesi oldu. Özellikle ilk sezonun ardından her yaş kitlesinden insanı etkilemeyi başardı. Bunda ise dizinin yönetmenlerinin klişeleri çok iyi bir şekilde kullanmasının ve oyunculuk performanslarının büyük bir etkisi var. Dizide ise 80’li yıllarda ABD’nin Hawkins kasabasında küçük bir çocuk şüpheli bir şekilde ortadan kaybolur. Ailesi, yetkililer ve tüm kasaba onu aramaya başlar. Zaman içinde tüm bu olayların ardında bazı gizli deneylerin, doğaüstü bazı olayların ve süper güçlere sahip olan küçük bir kızın olduğu gizemli bir hikaye olduğu anlaşılmaya başlar. Eleven isimli bu gizemli kız kasabaya geldiğinde burada kaybolan çocuğun yakın arkadaşlarıyla tanışır. Onlar tanıştıktan sonra ise işler çok daha karmaşık bir hal alacaktır.

Imdb Puanı: 8.7

BoJack Horseman

Son dönemin en popüler animasyon dizilerinden bir tanesi olan BoJack Horseman ilk olarak 2014 yılında seyirci karşısına çıktı ve 2020 yılında da seyirciye veda etti. Dizide Bojack, zamanında ünlü bir dizinin başrolünde oynamış eski bir televizyon yıldızıdır. Fakat zaman ilerlediğinde kendisi artık sadece alkol tüketen ve geçici ilişkiler kuran biri haline gelir. Bu uğurda da yaşadığı depresyondan çıkmaya çalışır. Sonrasında ise yeniden eski durumuna dönmek için büyük bir çaba içine girer. Öncelikli olarak şunu belirtmek istiyor ki animasyon dizisindeki karakterlere alışmak bir miktar zaman gerektiriyor. Ancak eğer bunu aşabilirseniz sizi oldukça etkileyecek ve bağ kurabileceğiniz bir animasyon dizisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Imdb Puanı: 8.7

The Crown

2016 yılında başlayan dizi dünyanın en ünlü monarşik unvanlarından birine sahip olan II. Elizabeth’in hayat hikayesine odaklanıyor. Tüm bunlar olarak döneme damgasına vurmuş olan Winston Churchill’le de ilişkisi farklı bir noktaya gelir. Zaten büyük bir siyasi kargaşanın olduğu dünyada işler çok daha gerilimli bir hal alır. Herkese hitap eden bir tarz değil. Ancak bir şans verirseniz sevebileceğiniz yapımlardan bir tanesi.

Imdb Puanı: 8.5

The Queen’s Gambit

2020 yılına damga vuran ve kimilerine göre o sene içerisinde karşımıza çıkan en iyi dizilerden biri olan The Queen’s Gambit hiç şüphesiz Netflix’in en iyi projelerinden bir tanesi. Dizi öyle büyük bir etki yarattı ki dizinin yayınlanmasından sonra dünya üzerinde satranç takımı satışlarında büyük bir artış yaşandı. Elbette ki dizinin eleştirilecek yanlarını söyleyebiliriz. Fakat en azıdan böylesine iyi bir şeye vesile olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dizide Beth Harmon isimli bir kadının satranç dünyasındaki yükselişi ve hayatına odaklanıyoruz. Erkeklerin satranç dünyasına egemen olduğu bir dönemde Beth onlar ile karşılaşmakta ve yenmektedir. Bu özelliği ve inanılmaz yeteneği ile hayatında pek çok olay gelişmeye başlar. Dizide Beth Harmon rolünü canlandıran aktris Anya Taylor Joy’a da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Gerçekten de dizi boyunca inanılmaz bir oyunculuk performansı sergiliyor. Dizinin böylesine etkileyici olmasından onun katkısı gerçekten de çok büyük.

Imdb Puanı: 8.6

Cobra Kai

2018 yılında seyirciyle buluşan dizi 1984 senesinde yapılmış olan turnuvadan 30 sene sonrasını seyirciye aktarıyor. Seneler sonra Cobra Kai yeniden sahalara dönüş yapıyor. Dizi hem biraz olsun nostalji yapmak isteyenler hem de yeni nesil tarafından oldukça beğenildi.

Imdb Puanı: 8.6

Mindhunter

İki FBI ajanı ve bir akademisyen bir araya gelerek seri katiller hakkında davranış analizi biçimleri geliştirmeye çalışır. Bunun içinde ekip pek çok seri katille giderek onlarla yapmış oldukları görüşmeleri kaydetmeye başlar. Yapılan bu görüşmeler arasında dönemin ünlü seri katilleri de yer almaktadır. Gerçek olaylardan esinlenerek seyirciye aktarılan Mindhunter türünün gerçekten de en iyi örneklerinden bir tanesi.

Imdb Puanı: 8.6

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version