Kutül Amare Dizisi Teşkilat-ı Mahsusa Nedir Tarihteki Önemi?

Kutül Amare dizisi son dönemde ortaya çıkan durumu özetleyen ve Birinci Dünya Savaşında Suriye Filistin Cephesindeki gelişmeleri ve savaşın en kritik bölgesindeki olayları öncesi ve sonrası ile Mehmetçik Kutül Amare dizisinde Osmanlı devletinin son dönemlerinde önemli rol oynayan Teşkilatı Mahsusa da oldukça iyi işlendi.

Dizide Teşkilatı Mahsusa ismini duyanların bir kısmı ne teşkilatı olduğunu merak ederek Teşkilatı Mahsusa hakkında bilgiler öğrenmeye çalıştılar. Peki Osmanlıda ve Özellikle Birinci dünya savaşı sırasında aktif rol oynayan Teşkilatı Mahsusa nedir bugünkü karşılığı var mıdır varsa nedir?

Teşkilatı Mahsusa özel teşkilat anlamına gelir. Yani Osmanlı Devletinin Özel teşkilatı, örgütlenmesi anlamına gelmektedir. Teşkilatı Mahsusa’nın bugünkü karşılığı MİT dir. Yani Milli İstihbarat Teşkilatı. Mitin Osmanlı devleti zamanındaki adı Teşkilatı Mahsusa olduğunu bilmemiz yeterli. Özellikle son dönemdeki iç ve dış düşmanların faaliyetlerine karşı oldukça mühim bir vazife edinmiş olan Teşkilatı Mahsusa oldukça önemli görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

Peki Teşkilatı Mahsusa hakkında kısa bilgilerden sonra Mehmetçik Kutül Amare dizisi hakkında da kısa bilgiler sunmak istiyoruz sizlere..
Osmanlının son zamanlarında Avrupa’dan azınlıkları kışkırtmak üzere gönderilen ajanlar ve yerli işbirlikçileriyle Teşkilat-ı Mahsusa bünyesinde görevlendirilmek üzere gönüllülerden oluşan Osmancık Taburu
kurulması için harekata geçiyor. Bu hususta çalışmalar artırılıyor.

Kutül Amare dizisinin oyuncuları tanıdık simalardan oluşmuyor. Genel senaryo kurgusu ve Milli hassasiyetleri ön planda tutması sebebiyle beğenileceğini düşünüyoruz. Görsel efektler çok başarılı. Trt 1 bu dönem dizisiyle en başarılı dizisi olan Diriliş Ertuğrul’un başarısını yakalamayı hedefliyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.