Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

Miraç Kandili (gecesi); Peygamber Efendimizin (s.a.v) bir gecede önce Kudüs’e ardından 7 kat semayı dolaşıp Allah’ın huzuruna yükseldiği hadisedir. Sevapların 2 kat yazıldığı bu gece Recep ayının 27. gecesine denk gelmektedir.

Miraç nedir, bu mübarek gecede ne oldu?

Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism-i âlet olan mi’râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. Terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder. (Kaynak Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi)

Cebrail gelip Peygamber Efendimiz (s.a.v), Kâbe’de Hicr veya Hatîm denilen yerde iken -bazı rivayetlerde uykuda bulunduğu sırada veya uyku ile uyanıklık arası bir halde- Cebrâil geldi; göğsünü açtı, zemzemle yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurup kapattı.

Sonra beyaz bir binek Burak adlı bineğe bindirip (normalde bir aylık mesafedeki) Mescid–i Aksa’ya götürdü. Resûl-i Ekrem Mescid-i Aksâ’da iki rek’at namaz kılıp dışarı çıktığında Cebrâil biri süt, diğeri şarap dolu iki kap getirdi. Resûlullah süt dolu kabı seçince Cebrâil kendisine “fıtratı seçtin” dedi (Bu ümmetinin doğru yola iletildiğini ifade ediyordu.), ardından onu alıp yüceliklere yükseltici bir mirac (manevî asansör) ile göklere çıkartılıp yedi kat semaları dolaştırılmıştır.

1. kat semada: Hz. Adem’le,
2. kat’ta Hz. İsa ve Hz. Yahya,
3. kat’ta Hz. Yusuf,
4. kat’ta Hz. İdris,
5. kat’ta Hz. Harun,
6. kat’ta Hz. Musa
7. kat’ta Hz. İbrahim ile görüştü.

Peygamber Efendimiz (s.a.v); Melekleri, Cennet ve Cehennem’e kadar bütünüyle ahiret hayatını müşahede etti. Miraç gecesi bütün mülk ve melekût âlemlerini dolaştı. Cebrail Hazreti Muhammed’i (s.a.v) daha da yükseklere çıkardı, öyle bir fezaya vardılar ki; Sidretü’l-Müntehâ denilen yere giderken kaderleri yazan yazıcı meleklerin kalem cızırtıları duyuluyordu. Nihayet varlıklar âleminin son sınırı olan Sidretü’l–Müntehâ’ya ulaştılar.

Cebrail:

“İşte burası Sidretü’l–Müntehâ’dır. Ben buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam, yanarım”

dedi.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Allah (c.c.)’ın huzuruna çıktı. Burada Cenâb-ı Hak elli vakit namazı farz kıldı.

Dönüşte Hz. Mûsâ, elli vakit namazın ümmetine ağır geleceğini söyleyip Allah’tan onu hafifletmesini istemesini tavsiye etti. Namaz beş vakte indirilinceye kadar Hz. Peygamber’in huzûr-i ilâhîye müracaatı ve Mûsâ ile diyalogu devam etti.

Miraç Gecesi Yapılacak İbadetler

 • Kur’an-ı Kerim okunmalı
 • Hz. Muhammed’in duası olan Cevşen-ül Kebiri okunmalı
 • Namaz kılınmalı
 • Tövbe etmeli
 • Hz. Muhammed’e bol bol salât ve selâm okunmalı
 • Dünya ve ahirete ait dilekler için dua etmeli
 • Dargın ve küskünleri barıştırmalı
 • Anne ve babanın, dostların ve diğer yakınların kandilleri bizzat giderek veya telefonla aranarak tebrik edilmeli
 • Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirmeli

 

En Güzel Kandil Mesajları

-Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu gecede dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

*Sen öyle bir insan ol ki akıllar dursun, sen ona buna değil Allah’a kulsun. Ziynetler içinde parlayan bir nursun, senin gibi bir dostun kandili mübarek olsun.

-Bakiler sevgiler adına nice dilekler vardır. Ölümü bile ayırır saymayan gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar, dualarda birleşen gönüller vardır. Hayırlı kandiller.

*Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim.. Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım.. Eller semaya kalkıp, yürekler bir atınca bu gece, gözler sevinç yaşlarıyla dolacak.. Kandiliniz mübarek, dualarınız kabul olsun!

-Barış ve sevginin birleştiği, dostlukların daha çok büyüdüğü, hüzünlerin azaldığı, belki durgun belki yorgun, yinede mutlu ve umutlu nice hayırlı kandillere.

*Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdiğimiz; fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde yeniden bir uyanışa vesile olur.

-Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? Kendisine dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan Yüce Allah tüm dualarımızı kabul etsin.

*Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul Miraç Kandiliniz mübarek olsun!

-Bir damla umut serpilsin yüreğine, bin tatlı umut dolsun günlerine, hayallerin gerçekleri bulsun, bütün duaların kabul, Miraç Kandiliniz mübarek olsun!

*Ellerin duaya uzandığı, sinelerin dostlara açıldığı, gözlerin masumiyet aradığı bu mübarek günde tüm dualarınız kabul olması dileğiyle iyi kandiller!

Allah (c.c.) bu mübarek gecede dualarımızı kabul etsin.

YORUMLAR

 1. Dualarımız İbadetlerimiz Kabul Olsun

 2. Reçep Kandiliniz Kutlu Olsun Rabbim Bütün Kötülüğü Üzerimizden Uzak Etsin Rabbim Dualarımızı Kabul Etsin
  Virüs Savaşından Zaferle Çıkağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.