Moody’s ve Standard&Poor Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü

Dünyaca ünlü Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s son yaşanan gelişmelerden ve Türk lirasının aşırı değer kaybetmesinden sonra Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü. Notu düşürmekle yetinmeyen Moody’s Türkiye’nin not görünümünü de “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Moody’s aslında Türkiye ile ilgili bu ara çok fazla kararlar almaya başladı. Kuruluş daha çok değil, 2018 yılının Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu aşağı çekerek “Ba1″den “Ba2″ye düşürmüştü. Moody’s aynı tarihte not görünümünü de “negatif”ten “durağan”a çevirerek Türkiye’ye olan ön yargısını devam ettirmişti.

Moody’s not düşürünce benzer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard&Poor da boş durmadı. Standard&Poor 2018 Ağustos ayında almış olduğu karar ile Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunda yaptığı düşüş sonrasında yeni görünüm nasıl oldu?

Moody's ve Standard&Poor Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü

Standard&Poor yaptığı açıklama ile Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Görünüm “durağan” olarak teyit edildi. Standard&Poor ve Moody’s gibi Amarika merkezli raiting şirketlerinin Trumpun etkisinde kalarak bu kararları verdikleri düşünülüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2018