Netflix Türkiye’den Çekilecek Mi? Jared Wall Ne Dedi?

Jared Wall‘ın mesajıyla ortaya atılan “Netflix Türkiye’den çekilecek” haberleri doğru mu? Jared Wall kim? RTÜK’ün Youtube’u denetleme kararı almasından sonra Netflix Türkiye ile ilgili olarak Jared Wall’ın bu mesajı sosyal medyada gündem oldu. Peki, gerçekten Netflix’in Türkiye pazarından çekileceği iddiaları doğru mu?

Netflix Türkiye'den Çıkacak Mı - Jared Wall Ne Dedi - dizihaberi.tv

Jared Wall Kimdir?

Jared Wall, bir Twitter fenomenine dönüşmek üzere olan 35 yaşında bir Amerikalı. 2004 yılında Amerika’da üniversite okurken çift anadal yaptı. Bu programla bir süre Boğaziçi Üniversitesi’nde siyasal bilimler okudu. Amerika’daki üniversiteden mezun olduktan sonra tekrar Türkiye’ye tekrar geldi ve 10 yıl İstanbul’da yaşadı. İngiliz dili ve edebiyatı mezunu olan Jared Wall’un mesleği Öğretmenlik. Eşi Türk ve adı Pelin. Atmış olduğu tweetlerde kendisine çevirmenlik yapıyor. 18 aylık Juliet adında birde kızı var.

Jared Wall Kimdir

Jared Wall, Netflix Türkiye için Ne Dedi? Netflix Türkiye’den Çekilecek Mi?

RTÜK, Türkiye’deki Youtube yayınları, Netflix, BluTV vb internet platformlarına 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile birlikte denetim yapma hakkını elde etti. Bu kanunla birlikte RTÜK, bu paltformlarda yayımlanan yapımların içeriklerini ve lisanslarını da denetleyebilecek. Bu haber çok tepki çekmişken, Nettflix şimdi Türkiye’den çekilir mi çekilmez mi tartışmalarının yaşandığı bir anda Jared Wall’ın twitter mesajı gündeme bomba gibi düştü. Wall mesajında “My inside sources tell me that Netflix is most likely going to leave Turkey within the next month or so. Thanks, Turkish government, for ruining the best source of tv that we have. Good job. Bravo, really. Well done. Success after success. Genius. So impressive.(İçeriden bazı kaynaklarım bana Netflix’in önümüzdeki ay içinde Türkiye’den ayrılacağını söylüyor. Sahip olduğumuz en iyi televizyon kaynağını mahvettiğiniz için Türk hükümetine teşekkür ederiz. Aferin. Bravo, gerçekten. Aferin. Gerçekten Çok etkileyici.) yazdı.

Netflix Türkiye'den Çıkacak Mı - Jared Wall Ne Dedi Twitter Mesajı - dizihaberi.tv

Bu açıklamadan sonra Netflix haberleri adeta tavan yaptı. Ancak Jared Wall tarafından yapılan bu açıklamaya karşılık değişik kaynaklardan bu haberin doğru olmadığı, Netflix’in Türkiye’den ayrılma haberini yalanladığı bilgileri yayılmaya başladı. Netflix yetkilileri, şimdilik böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Jared Wall bu haberlerden sonra twitterdan konu ile ilgili yeni paylaşımlar yaptı. İşte o paylaşımlar:

“Gerçek bir gazeteci değilim, kaynaklarının Netflix’in Türkiye’den yakında çıkmadığını söyledi. Umarım kaynakları haklıdır, aksi halde akşamları bu ekstra zamanla ne yapacağımı bilemiyorum.”

“Şahsen, Netflix’in Türkiye’den ayrılacağına inanmıyorum, ancak hükümetin taleplerini de kabul edeceklerini sanmıyorum, dolayısıyla sonuç aynı olacak.”

“Netflix Türkiye’yi terk ederse (veya kısıtlanırsa) en iyi taraftan bakalım, en azından dünyanın en kötü dizisinin 3. ve 4. sezonunu izlemek zorunda kalmayacağız, Hakan: Muhafız.”

Jared Wall twitter paylaşımı-Toplum Ruh Sağlığı Merkezi - dizihaberi.tv

Siz ne düşünüyorsunuz? Netflix Türkiye’den ayrılır mı? Ne dersiniz?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.