Osmanlı Ordusunda Barutçuların Ustabaşına ne ad verilirdi?

Osmanlı ordusunda silah yapımıyla uğraşan ocağa bağlı olan barutçuların ustabaşına ne ad verilirdi Osmanlı Ordusunda Barutçuların Ustabaşına ne ad verilirdi?
Otçubaşı
Demcibaşı
Fercibaşı
Tozcubaşı

Osmanlı Ordusunda Barutçuların Ustabaşına ne ad verilirdi? Cevap: Otçubaşı

Yeni kurulan barutçu ocağının ustabaşına otçubaşı veya barutçubaşı ismi verilmiştir.. Osmanlı Devletinde silah yapımıyla uğraşan ocağa bağlı olan barutçuların ustabaşına OTÇUBAŞI adı verilmiştir..

silah yapımıyla uğraşan ocağa bağlı olan barutçuların ustabaşına otçubaşı denir

Sivrisineklerin kan emmek için kullandıkları kaç iğne vardır? 6 8 10 12 Sivrisineklerin iğnesi 6 adettir. 6 farklı iğneden oluşan kalın bir iğne vardır sivrisineklerde! Sivrisineklerin kan emmek için 6 iğne kullandıkları bilimsel olarak ispat edilmiştir. 6 iğne biraraya gelerek Kan emme işlemini böyle gerçekleştiriyorlar…

Sivrisineklerin kan emmek için kullandıkları kaç iğne vardır? Cevap : 6

Doğma büyüme İstanbullu olan 35 yaşındaki yarışmacımız Erkin Can Umul, üç sene önce ani bir kararla Antalya’ya taşınmış. Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olan Can Bey, spor sektöründe kulüp yöneticiliği yapıyor. Can Bey’in yarışmadaki hedefi 60.000 TL’lik ödül.

 

13 Ekim cumartesi günü Kim Milyoner olmak ister de  sorulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı hangisidir? sorusuna cevap burada.. Mimar Sinan Güzel Sanatların eski adı nedir? Sanâyi-i Nefîse olarak 1883 de açılmıştır..

Mimar Sinan Güzel Sanatların eski adı nedir?

Cevap: Sanâyi-i Nefîse, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci, ressam, mimar Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’te 8 eğitmen ve 20 öğrencisi ile öğretime başladı..

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı hangisidir?
a) Mekteb-i Sultani
b) Mekteb-i Maarif-i Edebiye
c) Sanayi-i Nefise Mektebi
d) Mekteb-i Şahane-i Şehriye
Doğru cevap: c) Sanayi-i Nefise Mektebi

19 yaşındaki yarışmacımız Ekin Yaman, yarışmaya İzmir’den katılıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan Ekin Hanım, yarışmada 30.000 TL ödül kazanmak istiyor. Yarışmacımız, hedefine ulaşması durumunda, bu parayla İtalya’ya gitmek istediğini söylüyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin eski adı nedir?

Ekin Yaman 30 bin tl ödülü olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı hangisidir? sorusuna bir joker kullandı ve aradığı kişi onu yanlış yönlendirdi. Bunun etkisinde kalan Ekin daha sonra 2 jokeri daha olmasına rağmen A şıkkındaki Mekteb-i Sultani cevabını verdi ve son kararım deyince yanlış cevap vermiş oldu. Doğru yanıt ise c şıkkında bulunan Sanayi-i Nefise Mektebi olacaktı. Eğer yarışmacımız Ekin hanım doğru yanıtlasa idi 30 bin liranın sahibi olacak ve 2 jokere daha sahip olacaktı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin eski adı hangisidir? sorusuna siz doğru yanıt verebildiniz mi? Yoksa bizim sitemize gelip doğrusu neymiş diye arayanlardan mısınız?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2018