Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi Kimdir? Tarihteki Önemi Ne, Gertrude Bell Rolü

Payitaht Abdülhamid dizisinin 16 mart cuma günü yayınlanacak olan yeni bölümünde yeni bir karakter de dahil oldu. Çöl Tilkisi ünvanı ile diziye giriş yapan tanıdığımız oyuncu Kimdir? Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi Tarihteki Önemi Nedir, Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi Gertrude Bell Rolü ile dizide yeni rol alan oyuncumuz hakkında bilgiler..

Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi tarihte kimdir? Çöl Tilkisi aslında bir ajandır. İngiliz ajanının amacı Osmanlı torakları üzerinde egemenlik kurabilmek adına görev almış Arap kabilelerini Osmanlıya karşı kullanabilmek için onları kışkırtan yüzlerce İngiliz ajanından birisidir. Güzelliğini ve tatlı dilini kullanarak arap aşiretlerini kolayca kandırıp Osmanlıya karşı kışkırtmış ve Kutül Amare dahil bir çok yerde İngilizlerle Arapların işbirliği yapmasını sağlamış bir ajandır.

Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi ortadoğuda Lawrence gibi bir başka tilki gibi Osmanlıyı parçalamak adına bir çok plan ve proje gerçekleştirmiş ve bunları Arap şeyhlerine gizli gizli işleyip onların hem milliyetçilik hemde dini duygularını sömürerek Hilafet merkezi olan Osmanlıya karşı kışkırtmakla görevli bir ajandır. Payitaht Abdülhamid dizisindeki Çöl Tilkisi ünvanı işte böyle bir ajanın lakabıdır. Peki Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisinin tarihi gerçeklerinden sonra dizideki oyuncuyu tanıyalım birazda..

Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi lakaplı ajan Gertrude Bell‘i kim canlandırıyor derseniz Songül Öden isimli oyuncumuz bu karaktere hayat veriyor. Songül Öden 1979 yılında Diyarbakır ilimizde doğmuştur.  Ankara Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra bir çok farklı alanda rol almış ve oyunculuk konusunda kendisini geliştirmiştir.

Ferhunde Hanımlar ilk dizisi olmuş ondan sonra da bir çok dizide rol almıştır. Gümüş, Umutsuz Ev Kadınları ve son olarak Serçe Sarayı gibi dizilerde önemli rollerde oynamıştır. Son dizisi Payitaht Abdülhamid dizisinde Çöl Tilkisi lakabı ile Gertrude Bell Rolünde bir ajanı canlandıracaktır. Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi rolünü canlandıran Songül Öden’i nasıl buldunuz? Beğendiniz mi rolünün hakkını veriyor mu sizce?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.