Payitaht Abdülhamid Edward Jorris Kimdir? Amacı ve Gerçek Tarihteki yeri nedir?

TRT 1 ekranlarında cuma günleri yayınlanan payitaht Abdülhamid dizisinde Edward Jorris karakterini canlandıracak olan oyuncu kimdir daha önce Diriliş Ertuğrul dizisinde oynayan ve oradaki rolü sona erdikten sonra yeni dizisi payitaht Abdülhamid’de Edward Jorris karakterini canlandıracak olan oyuncunun kim olduğunu bu konumuzda sizlere detaylarıyla birlikte açıklamaya çalışacağım. TRT1’de sevilen dizisi “Payitaht Abdülhamid” in kadrosuna Serdar Deniz katıldı. Deniz, dizide “Edward Jorris” karakterine hayat verecek.

Cuma günleri yayınlanan ve TRT 1 ekranlarının vazgeçilmez dizisi olan payitaht Abdülhamid dizisine Diriliş Ertuğrul’dan yeni bir transfer gerçekleşti. Payitaht “Abdülhamid”e yeni katılan oyuncu Diriliş Ertuğrul dizisinde kötü bir karakteri canlandıran ve yeni transfer olduğu payitaht Abdülhamid de Edward Jorris rolünde oynayacak olan oyuncu Serdar Deniz‘dir. Payitaht “Abdülhamid”e ‘Edward Jorris’ karakteri olarak giriş yapan oyuncunun detayları hakkında sizlere bu sayfada bilgiler vereceğiz ve yeni rolündeki karakterini gerçek tarihteki yerini kısa kısa yazmaya çalışacağım.

Payitaht Abdülhamid Edward Jorris rolü serdar denizPayitaht Abdülhamid dizisinde Halil Halit Bey’in belalısı olan ve payitahttaki çetecileri kendisine bağlayan Samuel en çok itaat ettiği ve bağlılığını gösterdiği bir karakter olan Edward Jorris olarak diziye katılan oyuncunun gerçek adı Serdar Deniz‘dir. ikinci Abdülhamit i öldürmek için Osmanlı Devleti tarihinde ilk kez bombalı bir suikast girişimini gerçekleştirecek olan ve dizide bu konuda nasıl bir çalışma yaptığını apaçık izleyeceğimiz Belçikalı Edward Jorris karakterini canlandıracak olan ve Diriliş Ertuğrul da olduğu gibi yine kötü bir rolde oynayan Serdar Deniz Bu haftadan itibaren payitaht Abdülhamid dizisinin kadrosuna katılacak.

Bildiğiniz üzere Osmanlı Devleti’nde ilk kez bir padişaha suikast düzenleyerek bombalı saldırıda öldürmek isteyen Belçikalı Edward Jorris olmuştu ve arkasında elbette İngilizlerin büyük planları vardı. İşte bu tarihi gerçekleri canlandırmak ve 2. Abdülhamit’in bu saldırıdan nasıl kurtulduğunu izleyicilere aktarmak için aksiyon dolu sahneler çekildi ve Osmanlı Devleti’ndeki bu hain saldırının kitaplarda geçen bu bilginin diziye aktarılması için oldukça büyük emekler sarf edildi. İşte bu amaçla diziye giren Serdar Deniz Belçikalı suikastçı ve ikinci Abdülhamit i öldürmek isteyen Edward Jorris karakterine hayat verecek.

Payitaht Abdülhamid gerçek tarihte Edward JorrisÜnlü oyuncu Serdar Deniz dirilişteki kötü karakterin ardından bu kez ‘Payitaht Abdülhamid’de suikastçı olarak dahil oldu. İkinci Abdülhamiti saatli bombayla öldürmek isteyen ve gerçek tarihte de olan suikast yapan ilk kişi olarak tarihe geçmiştir. Edward Jorris rolü ile seyirci karşısına çıkacak olan Serdar Deniz dizideki tansiyonu ve aksiyonu artıracak. Peki Serdar Deniz kimdir payitaht Abdülhamid de Edward Jorris karakterini oynayan oyuncu hakkında detaylı bilgiler:

Payitaht Abdülhamid Edward Jorris rolündeki Serdar Deniz Kimdir?

Serdar Deniz 18 Nisan 1969 tarihinde Ankara’da doğmuştur. 1998 yılında Almanya, Köln’de Linsburg Üniversitesi “Theater der Keller” adlı Alman Konservatuvarından diplomasını alan Serdar Deniz, Türkçe, Almanca, Ingilizce ve Fransızca bilmektedir. 2003 yılında Fatih Aksoy’un yönetmenliğinde yapılan ve başrollerinde Gülben Ergen, Ali Sürmeli, Hatice Aslan’ın oynadığı “Hürrem Sultan” adlı dizide İbrahim Paşa’yı canlandırdı. 2009 yılında Necati Şaşmaz’ın başrolde olduğu “Kurtlar Vadisi Pusu” adlı dizide 3.sezon Levent Bozoklar karakterini canlandırmıştır.

Payitaht Abdülhamid Edward Jorris Kimdir bombalı saldırının tarihiPayitaht Abdülhamid dizisindeki Edward Jorris Gerçek tarihte kimdir? Yıldız Suikasti nasıl olmuştur?

Edward Jorris’in dahil olduğu Yıldız Suikastı, 21 Temmuz 1905 günü Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’e karşı Ermeni Devrimci Federasyonu tarafından düzenlenmiş olan ve padişahı öldürmek için tasarlanan bombalı bir suikast girişimidir. Elbette Ermeni çetelerinin asıl amacı Doğu Anadolu’da bağımsız bir Ermeni Devleti kurulmasıdır. Bu amaçla Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’i öldürmeyi planladılar. Edward Jorris bu suikast girişiminde aktif rol aldı.

II. Abdülhamit’i öldürmek için bir atlı arabaya 120 kg miktarında patlayıcı yerleştirerek padişahın Cuma Namazından sonra Cami çıkışında bu bomba yüklü araçla Padişahın öldürmek istediler. Tüm detaylar düşünülmüş ve her şey en ince detayına kadar planlanmıştı. Bomba yüklü arabayı Yıldız Hamidiye Camii önündeki yoluna yerleştirdiler. Suikast için padişahın kendi arabasına yürüyüş süresi (1 dk 42 saniye) gibi en ince detay dahi hesaplanmıştı. Edward Jorris işte bu detayların bir parçası olarak suikasti gerçekleştirecek kişidir. Patlayıcıların içine konduğu arabaya metal parçaları doldurulup bombanın etkisi artırılmıştı.Payitaht Edward Jorris gerçek tarihte Kim

Ancak bu hainlerin tuzaklarını boşa çıkaracak bir gelişme yaşanmıştır. Şeyhülislam Cemaleddin Efendi’nin Sultan Abdülhamit’e bir soru sorarak onu cami çıkışında geciktirmesi üzerine bomba Sultan Abdülhamit’in etki alanı dışındayken patladı ve padişah hiçbir zarar görmeden kurtuldu. Patlama sonucu civardaki halk arasından 26 kişi öldü ve 58 kişi yaralandı. Olaydan sonra yapılan araştırma sonucu olaya karışan 40 kişinin kimlikleri belirlendi. Bunlardan 15 kişi yakalanarak tutuklandı.

Belçika vatandaşı Edward Jorris‘in suikast girişiminin lideri olduğu sonucuna varıldı. Edward Joris 2 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.. Bu konuda sizlere kısaca bilgiler vermeye çalıştık, sizlerde yorumlarınızı aşağı yazın lütfen..

Payitaht Abdülhamid Oyuncular, 2019-2020 4. Sezon Tüm Kadro ve Gerçek İsimleri

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.