Payitaht Abdülhamid İzzet Holo Paşa Kimdir, Gerçek Tarihte Nasıldı?

Yeni Sezonda Payitaht Abdülhamid İzzet Holo Paşa ismini oldukça çok duyacağız. Çünkü Abdülhamidin en sevdiği ve en güvendiği isimlerden birisi olan paşa Osmanlı Devletinde de önemli bir bilgi arşivi sayılacak hatıratlara sahiptir gerçek hayatta. Payitaht Abdülhamid dizisinde İzzet Holo Paşayı bilmeyenler için kim olduğunu kısaca yazalım:

Öncelikle Abdülhamidin sağ kolu olan ve dizide İzzet Holo Paşa olarak 3. sezonda karşımıza çıkan oyuncumuz kimdir kısaca bilgilerine gerçek adına bakalım ve merak eden izleyicilerimize bilgiler verelim. Sonrada hepimizin merak ettiği gerçek tarihte İzzet Holo Paşa Kimdir onu irdeleyelim:

Payitaht Abdülhamid İzzet Holo Paşa karakteri Kimdir? Gerçek adı bilgileri:

Payitaht Abdülhamid İzzet Holo Paşa Kimdir Erdem Ergüney

Sevilerek izlenen Payitaht Abdülhamid dizisinde İzzet Holo Paşa karakterini canlandıracak olan oyuncumuzun gerçek adı Erdem Ergüney‘dir. Dizinin 3. sezonunda dahil olan ve oldukça önemli bir rolü canlandıracak olan Erdem Ergüney 2003 yılında Kurtlar Vadisi dizinde Deli Hikmet karakterini canlandırmıştır.

Erdem Ergüney kimdir: 1970 yılında Denizli’de doğan Erdem Ergüney 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne girdi. Kurtlar Vadisi Yılan Hikayesi ve O simdi asker gibi dizilerde başarıyla rol almış olan Erdem Ergüney son dizisi Payitaht Abdülhamid dizisinde İzzet Holo Paşa rolünde izleyicinin karşısına çıkmaktadır.

Payitaht Abdülhamid İzzet Holo Paşa gerçek tarihte kimdir?

Orta Asyadan günümüze kadar Türklüğün bütün vasıflarını taşıyan ve tarihlere “Arap İzzet” diye geçen İzzet Holo Paşa, 1852’de Şam’da doğdu. Çok iyi tahsil gördü, bir Fransız okulunu bitirdikten sonra Hukuk okudu, 1890’larda Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı’na alındı ve zamanla hükümdarın en güvendiği adamı oldu.

Payitaht Abdülhamid İzzet Holo Paşa Kimdir

2. Abdülhamid Padişahın dış dünya ile temasının sağlanması, memlekette olup bitenler hakkında haberdar edilmesi ve devlet birimleri arasındaki koordinasyon gibi işlerin yanı sıra hükümdarın bütün gizli temaslarını da senelerce o yürüttü.

Abdülhamidin sağ kolu olmak kolay değildi, nitekim 1908 de Abdülhamid onu öldürürler diye hemen yurt dışına gitmesini istedi ve İzzet Holo Paşa onu dinleyip Avrupaya gitti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 20 Ağustos 2018