Payitaht Abdülhamid “La Galibe İllallah” Anlamı Nedir? Hangi Ayet?

Payitaht Abdülhamid dizisinin 12.bölümünde Sultan Abdülhamid’in, “Emhamdülillah, Kraliçe’nin ve dahi İngilizlerin ipi elimizde” dedikten sonra söylediği “La Galibe İllallah” ne demek? Anlamı nedir ve hangi Ayet ‘de geçer?

Payitaht Abdülhamid La Galibe İllallah Ne demek

La Galibe İllallah” Hangi Ayet ‘de Geçer?

Yusuf Suresi 21. Ayet

Ve kalellezişterahu min mısra limre’etihi ekrimi mesvahu asa en yenfeana ev nettehizehu veleda, ve kezalike mekkenna li yusufe fil ardı ve li nuallimehu min te’vilil ehadis, vallahu galibun ala emrihi ve lakinne ekseren nasi la ya’lemun.

Lâ gâlibe illallah” sözü Kur’an da Yusuf Suresi 21. Ayet ‘den ilham alınarak Endülüsler tarafından kullanılmıştır. Bu söz, İspanya Endülüs Özerk Bölgesindeki El Hamra Sarayının duvarlarında sıkça görülür. Sarayının taş duvarları oyularak yazılmıştır.

La Galibe İllallah” Ne Demek?

Yusuf Suresi 21. Ayetinde geçen “vallahu galibun ala emrihi ve lakinne ekseren nasi la ya’lemun” cümlesi Diyanet İşleri Başkanlığının Kur’an-ı Kerim tefsirinde “Allah (c.c.), emrini yerine getirmeye kadirdir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler” olarak açıklanmıştır.

Yusuf Suresi 21. Ayet ‘de geçen bu cümleye atıfla Endülüsler tarafından kullanılan “Lâ gâlibe illallah” sözü “Allah tan başka zafer sahibi (galip) yoktur” anlamı taşımaktadır.

 

Payitaht Abdülhamid “La Galibe İllallah” repliğinin videosu.

 

El Hamra Sarayını ve “La Galibe İllallah” yazılarını merak edenler için:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2019