Trt1 Alija Dizisi Reytingleri Nasıl Neden Tutmadı İzlenmedi Erken Final mi Yapacak?

Bosna Hersek devletinin onuru, büyük düşünür ve devlet adamı Aliya İzzet Begoviçin hayat öyküsünü anlatan ve oldukça yalın bir dil kullanan Trt1 ekranlarında salı günü yayınlanan Alija dizisi ilk bölümü ile pek izlenmedi. Son dönemlerde oldukça iyi izlenme oranları yakalayan Trt dizileri Alija dizisinde ters tepti. Trt1 Alija Dizisi Reytingleri Nasıl Neden Tutmadı İzlenmedi Erken Final mi Yapacak? konumuzda irdeleyeceğiz.

Alija dizisi ekrana geldiği ilk bölümde 30 Ocak 2018 Salı günü Reytinglerinde aldığı totaldeki  1.33 reyting ile 45. sırada yer aldı. Bu kadar izlenmesi düşük olunca da erken final yaparmı neden izlenmedi reytingleri neden bu kadar düşük gibi meraklı soruların yanı sıra Aliya Final mi Yapacak Alija dizisi kaçıncı bölümde bitecek sorularına da açıklık getirmek istiyoruz.

Öncelikle belirtelim ki Aliya bir dönem dizisi ve bu dönem yaklaşık 15 bölümden oluşup Mayıs ayında da dizinin final yapması bekleniyor. Bilge insan Aliya İzeet Begoviç anısına onun yüce bir insan olup ileri görüşlülüğünü ve dik duruşunu yeni nesillere aktarabilme amacıyla hazırlanmış özel bir dizi. Bu diziden yüksek reyting beklemiyor Trt1 ama izlenmesi elbette ki bir tarihi aydınlatmak ve geçmişi öğrenip geleceğe umutla bakmak açısından oldukça elverişli. Ufak tefek cinayetler gibi dizilere bakıp yanlış yönlendirilen gençliğimizi bu tür dizilere yöneltebiliriz.

Aliya dizisi 15. Bölüm ile Mayıs ayında Trt ekranlarında final yapacak. Ancak çok düşük reytingler devam ederse erken final de yapabilir. Buradaki inisiyatif tamamen kanalın elindedir. Ancak bizim bildiğimiz kadarı ile Trt kolay kolay yarıda bırakmaz, vadettiği bölümü ekrana getirir. Mesela Yalaza dizisi de çok kötü gidiyordu ama sözleşmedeki 20. bölüme kadar yayınladı Trt1.

Alija Dizisi Son Bölümünde neler olacak? Aliya İzzet Begoviçin öncesinde mevcut rejim Bosna Müslümanları için felaketler getirir. Artık Saraybosna o eski canlılığını yitirmiş, Osmanlı döneminin bütün renkleri birer birer solmaya başlamıştır. Halk yoksulluk içinde açlıkla karşı karşıyadır. Buna rağmen yöneticiler refahı yaşamaktadır. Halida ve Alija ise bu eşitsizliğin ve zulmün karşısında yer alırlar.

Alija mevcut rejimlerin geçersizliğini öne sürer ve dünyaya İslam’ı Doğu ve Batı arasında en doğru yönetim biçimi olarak önererek insanlara adeta üçüncü yol gösterir. Bu durum mevcut rejimi aşırı derecede rahatsız eder ve Alija Izetbegovic ile 14 Arkadaşı İslam Cumhuriyeti kurmaya çalışmakla suçlanarak tutuklanırlar.

Artık Alija ve arkadaşları için sorgulanma, hararetli atışmaların yaşandığı ve hukuk dışı kararların alındığı bir mahkeme süreci başlar. Halida ve çocuklarının belirsiz bekleyişten yorulan kalplerini titreten tek bir soru vardır şimdi: Alija’ya kavuşabilecekler midir?

Trt1 Alija Dizisi Reytingleri Nasıl Neden Tutmadı İzlenmedi Erken Final mi Yapacak? konusunda sizlerde yorum ve görüşlerinizi aşağı yazın lütfen..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Trt1 Alija Dizisi Reytingleri Nasıl Neden Tutmadı İzlenmedi Erken Final mi Yapacak? (11 Yorum)

 1. Hangi kanalı açarsanız karşınızda en saçmasından ve sahtesinden bir yığın dizi rezilliği. Oysa usta oyuncu yurdaer okur’ un müthiş oyunculuğunu konuşturduğu ve bilge kişi aliya nın hayatını anlatan tarihi bir dizi nasıl olur da reytingten bahseder.Her ne olursa olsun çok güzel ve mütevazı bir dizi. Kutluyorum.

 2. Trt nin asla reyting kaygısı olmamalı…Aliya dizisi yakın tarihe ışık tutan bir dizi.Eksiği varsa tamamlandı.Fakat yayından kalkması büyük haksizlik

 3. Dizinin maalesef senaryosu kötü hasırlanmış. Oyunculuklar kötü. Olay örgüsü çok zayıf nerede ne oluyor anlamıyoruz.gerçek bir hikaye anlatıyorsanız olayların yer ve zamanını belirtin. İnan’ın ben de kendimiz izlemeye mecbur hissediyorum

 4. Dizide hiç heyecan yok, aksiyon yok, merak uyandıran bir şey yok, akıcılık yok, sizi alıp götüren hiç bir şey yok, dogru durüst bir dram bile yok. İnanın izlemek için adeta ısrar ediyorum kendime. Bunun tek sebebi aliya izzetbegoviç in hayatını merak etmem.

 5. Oldukça kaliteli bir yapım olmuş, saçma sapan ahlaksız dizilerin reytinglerine kurban edilirse çok yazık olur.

  • BULUT. B
   Çok yazık bu kadar saçma dizi ortalıkta varken retink uğruna yayından kaldırılması üzücü tam”da avrupanın gerçek yüzünü anlatıyordu O güzel insan Alija”yi tanıyorduk üzgünüm

  • Çok yazık bu kadar saçma dizi ortalıkta varken retink uğruna yayından kaldırılması üzücü tam”da avrupanın gerçek yüzünü anlatıyordu O güzel insan Alija”yi tanıyorduk üzgünüm

   • Aynen katılıyorum.Alija gibi birinin Yurdaer okur gibi bir usta oyuncu tarafından canlandırılması son derece mükemmel olmuş. Eğer biterse yazık olur.

Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2018