Türkücü Aydın Aydın Kimdir (Hayatı)?

Aydın Aydın kimdir, nereli, doğum tarihi nedir, kaç yaşındadır, burcu nedir? TRT Kurdî Çepik programının sunucusunun hayatı hakkında bilmeniz gerekenler!

Türkücü Aydın Aydın Kimdir (Hayatı)

Aydın Aydın Kimdir?

Aydın Aydın 04 Şubat 1969’da Hakkari’nin Bağışlı Köyü’nde dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Halk Oyunları bölümünden mezun oldu. Türkücü olmadan önce çobanlıkta yapan ve bugün 51 yaşında olan sanatçı Deniz ve Arda adında 2 erkek çocuk babasıdır.

Sanat Yaşamı

Aydın Aydın sanat yaşamına 1994 yılında adım attı. Yıllarca İstanbul’da Halk Eğitim Merkezlerinde, okullarda profesyonelce halk oyunları eğitmenliği yaptı. Çalıştırdığı ekiplerine birçok Türkiye birinciliği kazandırdı. Sanatçı, halk oyunları dışında da bağlama, dilsiz kaval, ritim grupları gibi birçok enstrüman çalmaktadır.

Türkücü Aydın Aydın, Vizontele filminde rol almış ve Zap Suyu uzun havasını seslendirmiştir. Ayrıca bir çok dizide türküler seslendirmiştir. 17 yılda 8 albüm çıkartan Aydın Aydın türküleri ile fark yaratan ilginç klipleriyle tanınmaktadır.

Hakkari Tarihinde bir İlki Başardı

Halk oyunlarında Türkiye’deki bütün yöreleri profesyonelce oynayan Aydın Aydın, 1987 yılında Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu Halk müziği ve Halk oyunları yarışmasında Hakkari’ye tarihinde ilk defa Türkiye birinciliğini kazandıran sanatçıdır.

Çocukları Gülümseten Türkücü

Türkücü Aydın Aydın çevreye ve çocuklara duyarlı yapısıyla öne çıkan sanatçılardan biridir. Poşet yasasına kar banyolu destek ve korona günlerinde sebzeli-meyveli klipleriyle hem çevre bilincini yerleştirmeye destek olmuş, hem de çoçukları gülümsetmeyi başarmıştır.

Sıradışı Türkücü

Aydın Aydın sanat dünyasında kova burcunun özellikleri olan hayal gücü, gerçekçi ve akılcı yapısıyla tanınmaktadır. İnsanları mutlu etmeyi seven ünlü türkücü, esprili ve dünyaya  mesaj veren şarkılarıyla sanat dünyasının en sıradışı isimlerinden biridir. Sosyal sorumluluk projelerine türkülerle destek veren Aydın Aydın, deyim yerindeyse ilklerin adamıdır. Farklı ve dikkat çekici bir sanatı olan Aydın Aydın, Su Sesi, Pıt Pet türküleri gibi çalışmalarla çevre duyarlılığı konusunda gönüllü olarak sosyal sorumluluk projeleri de üretmiştir.

ÇEPİK Programının Sunucusu

Türkücü Aydın Aydın, TRT Kurdî’de Niyazi Koca’nın yapımcılığını, Kıvanç BüyükMeriç’in yönetmenliğini yaptığı ÇEPİK adlı programı sunmaktadır. Kürt müziğinin sevimli ve eğlenceli yüzlerinden Aydın Aydın’ın sunumuyla Çepik her Salı akşamı 20:15-22.15 saatleri arasında, her hafta farklı konuklarıyla Canlı yayında Kürt müziğinin eskimeyen klasik eserlerini seslendirmektedir. Programda bazen halaya geçip eğlenecek, bazen de mazide gizli anıları depreştiren klasik kilam ve stranlarla hüzne boğulacaksınız.

‘Çepik’ Anlamı: Çepik Kürtçe bir kelime olup, Türkçe anlamı ‘Alkış’ tır.

TRT Kurdi - Çepik Programı Türkücü Aydın Aydın

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.