Vatanım Sensin Dağıstanlı gerçek tarihte kimi canlandırıyor Çerkez Ethemi mi?

Vatanım Sensiz dizisindeki Dağıstanlı çok konuşuldu tartışıldı. Vatanım Sensin Dağıstanlı gerçek tarihte kimi canlandırıyor Çerkez Ethemi mi? sorusu akıllara geldi. Hemen açıklığa kavuşturalım.. Evet Vatanım Sensin Dağıstanlı gerçek tarihteki Çerkez Ethemi canlandırıyor.

Çünkü Çerkez Ethemde çok başarılı işler çıkarmasına rağmen Mustafa Kemalin Kurduğu düzenli orduya katılmayı reddetmiştir. Vatanım Sensin Dağıstanlı karakteri de gerçek tarih sahnesindeki Çerkez Ethemi oynuyor.. Çerkez ethem gerçek tarihte ege civarında Yunan kuvvetlerine karşı üstünlük kurmuş ve iç kısımlara gidişini durdurmuştu.

Ancak Mustafa Kemal Sivas kongresi ile Batı cephesindeki düzenli birliklerin komutanlığına Ali Fuat Cebesoyu atamıştır. Ali Fuat paşanın batı cephesindeki Kuvayi milliye birliklerini biraraya getirip güçlü bir düzenli ordu kurması kararı verildi. İşte Düzenli ordu çalışması böylece başladı. Ancak Dağıstanlı bu düzenli orduyu reddetti. Yani Çerkez ethem..

Vatanım Sensin Dağıstanlı gerçek tarihte kimi canlandırıyor Çerkez Ethem mi

Bazı Tarih kayıtları Çerkez Ethemin Mustafa Kemalden daha nüfuslu ve etkili olduğunu yazar. Milli mücadelenin asıl lideri Çerkez Ethem’di ancak düzenli orduyu reddettiği için İsyancı oldu ve bu yüzden Devlete karşı Ankarada kurulan Büyük Millet Meclisine karşı ayaklandığı için isyancı oldu ve üzerine gönderilen askerlerle mücadele ederek kaçmak zorunda kaldı. Bakalım neler yaşanmış tarihte:

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgali sonrasında Kuva-yi Seyyare’yi kurdu ve “Umum Kuva-yi Milliye Komutanı” ve Ankara’daki 20. Kolordu Komutanı olan Ali Fuat Paşa ile işbirliği içinde İngiliz ve Yunan birliklerinin ilerlemesine karşı gerilla operasyonları düzenledi.

Düzenli ordu kurulana dek TBMM’ye karşı girişilen ayaklanmaları bastırmakta aktif rol oynadı. Anzavur Ayaklanması, Çopur Musa Ayaklanması gibi isyanları bastıran Çerkes Ethem’in isyancıları yargılamadan derhal infaz etmesi TBMM üyeleri ve İstiklal Mahkemeleri tarafından onaylanmıyordu. 1920 yılının sonunda 20. Kolordu ve Komutanı Ali Fuat Paşa ile birlikte Gediz Muharebeleri’ne katıldı ve TBMM kuvvetleri, Gediz’i geri alarak, İzmir’in İşgali’nden sonra ilk defa Yunanların işgal ettikleri bir bölgeden geri çekilmelerini sağladı.

Gediz Muharebeleri’nden sonra komuta kademesiyle yaşadığı anlaşmazlıklar ve düzenli ordu birliklerine katılmak istememesi yüzünden isyan etti. Ocak 1921’de İsmet Bey ve Refet Bey öncülüğündeki birliklerce Çerkes Ethem birliklerine harekat düzenlendi.

Büyük bir çarpışma yaşanmadan, Çerkes Ethem’in birlikleri teslim oldu. Kardeşleri ve küçük bir grup yandaşı ile Yunanistan’a sığınmak zorunda kaldı. Yüzellilikler ismiyle anılan ve ülkeye girmesi yasaklanan kişilerden oluşan listede yer aldı. Savaştan sonra Ürdün’e geçti ve 21 Eylül 1948 tarihinde Amman’da vefat etti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Vatanım Sensin Dağıstanlı gerçek tarihte kimi canlandırıyor Çerkez Ethemi mi? (1 Yorum)

  1. vatanım sensin bir numara beğenerek izliyorum en çokta ATATÜRKÜN ADI GEÇTİĞİ İÇİN oyuncular muhteşem

Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2017