Vatanım Sensin Damat Ferit Paşa Kimdir, Gerçek Tarihte Nasıl Ölmüştür?

Vatanım Sensin hem tarih sayfalarını hemde senaryo ile üretilen tarihin birbirine karıştırıldığı bir sete dönüştü. Vatanım Sensin dizisinde Damat Ferit Paşa Kimdir 21 aralık perşembe günü dizide görülen ve Dağıstanlının vurulup öldürülmesini istediği Yanık efenin de kurtulmak için vurmaya çalıştığı ama vurulmasının Cevdet tarafından engellendiği olayları izledik yeni bölümde. Dağıstanlı KİMDİR

Vatanım Sensin Damat Ferit Paşa rolünü oynayan kişi kimdir hangi oyuncu Damat Ferit Paşa karakterini canlandırmaktadır birazdan yazacağız tüm detayları ile. Gerçek Tarihte Damat Ferit Paşa Nasıl Ölmüştür? Vurularak mı yoksa eceli ile mi öldü detaylı bilgileri buradan sizlere aktaracağız.. Vatanım Sensin 21 Aralık perşembe günü yayınlanan yeni bölümüyle yine nefesleri kesiyor.

Vatanım Sensin dizisinde 21 aralık perşembe akşamı yayınlanan yeni bölümünde Filipos üst üste gelen kötü sonuçların başarısızlıklarının ardından Anadoludaki milli mücadeleye darbe yapmak için dönemin Sadrazamı olan Damat Ferit Paşa’yı İzmir’e davet etmiştir. Filipos’un bu hamlesinin nedeni biran evvel İstanbul hükümeti vasıtasıyla direnişi durdurmak ve Anadoludaki direnişe son vermektir.

Vatanım Sensin Damat Ferit Paşa İzmire gelir ancak bu sırada Cevdet de boş durmaz. Dağıstanlı ile Cevdet görüşmüş ve Dağıstanlı Damat Ferit’i kürsüye çıkmadan öldürmesini istemiştir. Fakat Cevdet bunu yapmayacağını Damat Ferit Paşayı öldürmeyeceğini söyleyince Dağıstanlı bu işi Yanık Efe’ye vermiştir. Yanık efe Dağıstanlının isteği üzerine Damat Ferit Paşayı vurmak için nişan almıştır ancak vuramadan baskın yeyip Cevdet tarafından engellenmiştir.

Vatanım Sensin 38.bölümde Cevdet Komutan ve Yanık Efe’nin yüzleştiği bu yeni 21 aralık bölümde Damat Ferit karakterini canlandıran oyuncuya ait bilgileri buraya ekleyeceğiz. Tarihte de çok önemli bir yeri bulunan Sadrazam Damat Ferit Paşa karakterinin nasıl öldüğünü de yazalım hemen:

17 Ekim 1920’de istifasını veren Damat Ferit, ülke dışına çıkarak Avrupa’ya gitti.

Sevr anlaşmasından dolayı vatan haini ilan edildi, Milli Mücadele boyunca burada kaldı. Bir ara İstanbul’a geri döndüyse de hayatını tehlikede görerek 21 Eylül 1922’de Fransa’ya gitti. 6 Ekim 1923 tarihinde Nice şehrinde hayata veda etti. Vatanım Sensin de en önemli karakterlerden biri olan  Dağıstanlı KİMDİR

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2017