Vuslat Dizisi Satrancı Urefa ve Visal-i Hak Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi?

Yeni Trt1 dizisi Vuslat Dizisi Satrancı Urefa ve Visal-i Hak Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi? TRT 1 ekranlarında 7 Ocak 2019 Pazartesi günü başlayacak olan Vuslat dizisinde çok önemli kelimeler telaffuz ediliyor ve fragmanda izleyiciye gösteriliyor. Bunlardan ilki satrancı urefa. Nedir bu satrancı urefa anlamı nedir gizemi önemli şifresi nedir bu konu hakkında sizlere detaylı bilgileri aşağıda yazdık. Diğer bir konuda Visal-i Hak ne demektir Visal-i Hak anlamı nedir önemi şifresi hakkında detaylı bilgilendirmeyi yine bu sayfada sizlerle paylaşacağız. Vuslat Dizisinde geçen Satrancı Urefa ve Visal-i Hak kelimelerinin detaylı anlamları burada:

Vuslat Dizisi Satrancı Urefa ve Visal-i Hak Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi ŞifresiVuslat Dizisi Satrancı Urefa Nedir? Satrancı Urefa Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi?

Vuslat dizisinde geçen Satrancı Urefa kelimesini hemen açıklayalım: Urefa Arifler demektir. Arif de bilen bilgili insan anlamına gelir. Yani ariflerin satrancı bilginlerin Satrancı, diğer adıyla Osmanlı satrancı olarak da bilinen satrancın bir türüdür. Satrancı Urefa- Ariflerin Satrancı anlamına geldiği gibi Osmanlı satrancı olarak da bilinmekte ve geleneksel olarak hem sarayda padişahların oynadığı hem de kıraathanelerde ekseriyetle bulunan ve bilge şahsiyetlerin kültürlü kişilerin oynadığı Satranç türüdür. Vuslat dizisinde de Satrancı Urefa kelimesi oldukça sık geçmekte ve dizinin tanıtım fragmanlarında bolca yer verilmiştir.

Vuslat Satrancı Urefa Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi hakkında detaylı bilgiler?Satrancı Urefa nedir Visal-i Hakka nasıl ulaşılır

Satrancı Urefa, Vuslat dizisinde geçmekle birlikte Büyük Tasavvuf Alimi Muhyiddin İbn-i Arabi tarafından tasavvuf yolunu öğrencilerine öğretmek üzere geliştirilmiş bir tür satranç oyunudur. Halk arasında Osmanlı Satrancı yada ‘Yılanlı Dama’ olarak da bilinen Satrancı Urefa oldukça bilgili kişilerin oynayacağı sıradışı bir satrançtır. ‘Urefa’ arifler demektir. Arif ise bilen demektir. Satrancı Urefa Bilenlerin Satrancı demektir..

Satrancı Urefa nedir Nasıl Oynanır bu Bilgelerin Satrancı?

Satrancı Urefa Oyunu zar atarak oynanıyor. Oyuna altı atarak başlanabiliyor. Burada altı sayısı tüm kötülüklerin ve kötü huyların terki anlamını taşıyor ve ilk altı basamaktaki kötü huyların terki ile seyr başlamış oluyor. Bazen ulaşılan basamaktan geri düşülüyor bazen ise ulaşılan basamak sayesinde ileri sıçramalar yapılabiliyor. Oyun 101 basamaktan oluşuyor. İşte o Visale giden 101 basamak: Aşağıdaki resmi büyüterek inceleyebilirsiniz..

Vuslat dizisi Visal-i Hak nedir Visal-i Hakka nasıl ulaşılır

İlk basamak olan zillet (alçaklık) basamağı ile başlıyor ve son basamak visal (kavuşmak) basamağı ile sona eriyor ve oyuncu üzerine ulaştığı her basamağı açıklamak ve yorumlamak zorunda bırakılıyor. Oyunda kötü huylardan ya da gururlanma, kendini beğenme, böbürlenme gibi durumların oluşabileceği ya da bizzat oluştuğu basamaklar bulunuyor ve buralarda yılanlar bekliyor. Bu durumda basamak kaybediliyor. Bazı durumlarda ilk basamağa kadar inilebiliyor. Bazen ise sona ulaştırıcı basamaklara geliniyor ve buralardan visale ulaşılabiliyor. Örneğin 87. basamak olan muhabbet (sevmek) basamağı doğrudan 101. basamağa yani visale (kavuşmaya) ulaştırabiliyor. Vuslatta geçen Satrancı Urefa kelimesini açıkladığımıza göre şimdi geçelim Vuslat Dizisi Visal-i Hak nedir anlamına..

Vuslat Dizisi Visal-i Hak nedir, Visal-i Hak anlamı hakkında bilgiler Neler?

Vuslat dizisi fragmanlarında gördüğümüz ve dizide sıkça geçen Visal-i Hak nedir anlamına hep birlikte göz atalım: VİSAL: (Vasıl. dan) Vâsıl olma. Sevdiğine ulaşma. Kavuşma. Ayrılıktan kurtulma anlamlarına gelir. Visal-i Hak ise Hakka ulaşma, Hakka kavuşma anlamlarına gelmektedir. Tasavvuf ehli insanların geldiği son nokta, Allaha yaklaşma, ona kavuşma olarak ifade edilebilir Visal-i Hak..

Vuslat Dizisinde Visal-i Hak nedir? Satrancı Urefa ile Visal-i Hak arasındaki bağlantı nedir?

Satrancı Urefayı Ariflerin bilginlerin satrancı olarak belirtmiştik. İşte o bilginlerin ustalıkla oynayabildiği bu oyunun sonunda hakka kavuşma var yani Visali Hak var. Buradan işin sırrını şifresini de paylaşmış olalım: Her insan bu dünyaya gelir, yaşar ve ölür gider. Bu yaşam esnasında Hakka gideceğini bilen arif insanlar bu hayatı bir satranç tahtası gibi görüp ustalıkla oyununu oynar ve sonunda hakka kavuşurlar. Muhyiddin İbn-i Arabinin tasavvuf yolunu öğrencilerine öğretmek amacıyla geliştirdiği bu oyun aslında hakka yürümenin, onun yolunda kalmanın şifrelerini ve sırlarını barındırır.

Satrancı Urefa Bu oyun niçin önemlidir? Onu da hemen yazalım: İnsanı, başta gurur olmak üzere kazanma hırsı ve kazanma adına her türlü yolu serbest ve her hamleyi neredeyse mübah olarak gören günümüz oyunları gibi nefsin karanlıklarına çekmez ve karanlıkta olan nefsleri de aydınlık bir yolculuğa çıkartır. Bununla birlikte en önemli husus olan konuda insan varlığını aydınlatır ve gerçeklere pencere açar. Açılan pencereden ruhlara ışıklar saçılır ve insan anlar ki geçici bir dünyanın nefs oyunları sadece bir oyalanmadan ibarettir.

İşte Vuslat dizisi böyle güzel bir amaca hizmet için şifreli kelimelerden yola çıkıp güzel bir hedefe doğru ilerlemek üzere 7 Ocak 2019 tarihinden itibaren Trt1 ekranlarında her pazartesi ekrana gelecek. Umarım reytingi yüksek olur ve uzun süre devam eder. Şimdilik Vuslat Dizisi Satrancı Urefa ve Visal-i Hak Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi? konusunda yazacaklarımız bu kadar. Sizlerde yorum ve görüşlerinizi lütfen aşağıya yazınız..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Vuslat Dizisi Satrancı Urefa ve Visal-i Hak Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi? (13 Yorum)

 1. Sa. Çok güzel bir dizi… Değerlerimizi hatırlatıyor. En önemlisi de esas gayemiz olan Visal-i Hak ‘ kı bize öğretiyor.

  Teşekkürler…

 2. Çok güzel bir dizi insana çok şey öğretiyor, hayatina bir çok şeyde anlam katiyor diye düşünüyorum, bol reytingler Size

 3. Hacı Bektaş-ı Veli Hz. 4 Kapı 40 Makam öğretiside aynı yolu izah eder.

  Yahut Nefsin Makamlarıda aynı yoldur.

  Tasavvuf meşakkatli ama bir o kadarda zevkli bir hayat tarzı..

  Gençlere ve bu yola greceklere hayırlı olsun.

 4. Nefsin Mertebeleri

  1) Nefsi Emare: Devamlı kötü işler emreden nefis demektir. Bu nefsin sıfatı, hep kötü işleri istemektir. Kötü işleri güzel görür, kalbi devamlı o tarafa çeker. Ahiret derdi, ölüm düşüncesi, hesap sorgusu, azap kaygısı yoktur. Sadece keyfini, şehvetini, rahatını düşünür. Buna ulaşmak için helal haram diye sınır taşımaz. Her yolu kullanmak ister.

  Kuran-ı Kerimde (Hiç şüphesiz nefis devamlı kötülüğü emreder. Rabbimn acıyıp korudukları müstesna) Yusuf 12/53 ayeti bu sıfattaki nefsi tanıtmaktadır.

  Kafirlerin, münafıkların ve devamlı günaha dalan kimselerin nefsi bu sıfattadır. Bunun tedavisi, samimi tövbe ve terbiyedir.

  2) Nefsi Levvame: Kendini kınayan, kötüleyen, azarlayan nefis demektir. Tövbe ve terbiye ile bir derece uyanan nefis, bu merhalede kendi işlediği kötülükleri önce zevk alıp yapsada peşinden pişman olur, kendisini kınar yapmamak için karar verir. Ancak günah önüne gelince duramaz, yine içine düşer. Sonra pişman olur. İyilik ile kötülük arasında bocalar durur.
  Eğer nefs, ilahi rahmet ve manevi bir feyiz ile desteklenirse bu halden kurtulur.

  Kuran-ı Hakimde: (Kıyamet gününde ve devamlı kendini kınayan nefse yemin ederim ki) Kıyame 75/1-2 ayeti bu sıfattaki nefse işarettir.

  3) Nefsi Mülhime: İlham, feyiz ve keşfe ulaşan ve hayırda kalbe yoldaş olan nefis demektir.

  Nefsi tövbe ve günahların ağırlığından ve şehvet batağından kurtulup itaate yönelirse, ilham ve feyz almaya kabiliyet kazanır. Artık, haramdan kaçar, hayra koşar. İbadet ve zikirden lezzet alır. Kalbinde ilahi aşk ateşi parlamaya başlar. Bu nur ile iyi ve kötüyü seçer.

  Ancak şeytan bu kimsenin de kalbine girmeye yol arar. Peşini bırakmaz. Onu günah ile kandıramazsa, ibadetleri için kandırmaya çalışır. Ona (insanlar helakte ama sen kurtuldun) der. Haktan koparmaya uğraşır. Bu yoldaki hak yolcusu manevi terbiye altına girerse tehlikeden kurtulur. Yoksa gizli yollarla tehlikeli hallere düşme ihtimali mevcuttur.

  4) Nefsi Mutmainne: Huzur bulmuş, sakin olmuş, rahatlamış, ıstırabı dinmiş, şek ve şüphesi gitmiş nefis demektir. Bu mertebe yüce Allaha dostluk yani velayet mertebesidir. Bu merhalde nefis, kalple birlikte bütün ilahi emirlere sevgiyle uyar. Şek ve şüphesi kalmaz ıstıraptan kurtulur. Manevi tecellilere ulaşır; feyizlenir, tatlanır, artık her işte cenabı Hakkın rızasını hedef alır. Ona teslim olur. İtaati süreklidir.

  Kuranı hakimde:
  (Ey mutmain olmuş Allah ile huzur ve sukuna ulaşmış nefs. Sen onran razı, O da senden razı olarak rabbine dön. Gir Salih kullarımın arasına; gir cennetime.) Fecr 89/27 ayetiyle anlatılan nefis, Allah aşkı ve zikri ile mutmain olmuş nefistir.

  5) Nefsi Radiye: Allahtan razı olan, Ondan gayri her şeyi gözünden silip atan ve sadece Rabbine nazar eden nefis demektir. Bu sıfata ulaşan nefis, kendi iradesini yüce Allahın iradesine teslim eder. Onun için sever, Onun için kızar; onun için yaşar. Acı tatlı her şeyde ilahi rızayı arar, edebi korur. Herkese rahmet olur, kimseye sıkıntı vermez. Bütün insanlara şefkat gözüyle bakar.

  6) Nefsi Merdıyye: Yüce Allahın kendisinden razı olduğu nefistir. Bu nefis sahibi öyle terbiye olmuştur ki, ne yapsa Allah rızasına uygun olur. Günahları unutur; ilahi aşk denizinde yüzer; her şeyi ile aleme rahmet olur. Ona keşif ve keramet olarak ne verilirse, o Allah rızasında başka bir şeye iltifat etmez. Bu makam büyük velilerin, ariflerin, kamil insanların makamıdır.

  7) Nefsi Kamile: Kamil, olgun, tertemiz, safi nefis demektir. Bu makamdaki nefs sahipler Allahu Tealanın en seçkin ve en has kullarıdır. Onlar ilahi aşkı ve edebi en üst düzeyde temsil eden kutup insanlardır. Onlar Allahın yer yüzündeki delili ve peygamber varisidirler. Halkı irşad ile görevlidirler. Bütün güzel ahlakları bünyelerinde toplamışlardır. Gavs, Kutup diye anılan zatlar bu makamdadır.

  Onlar yüce Hakkı sever, halkta onları sever. Onlar Allahtan korkar, halkta onlardan korkar. Onlar Cenabı Hakka hizmet eder; bütün alemde onlara hizmet eder. Onlar Allahtan razıdır; kafir ve gafiller hariç cümle alemde onlardan razıdır.

  İşte tasavvuf terbiyesinin hedefi, bu kamil insanları bulup kamil insan olmaktır.

  Bu yola giren ve kamil insanı kendisine rehber eden herkes, derece derece nefsini terbiye edip yüce Allaha yakın olur. Böylece insanlığın tadını tadar, ebedi saadeti bulur. Bunun için ne yapılsa ne kadar emek verilse azdır.

  Dr. Dilaver Selvi

 5. ❤️Vuslat❤️Dizisi Cok Gözel☀️Satrancı Urefa☀️Oyunu Dizide Yer Alması Ve Vuslatla Birleşmesi Çok Önem Daşıyır 6 Rekem Saat 6 Gösterilmesi Dizinin Sirlerin☀️6 İllin Yol☀️Alması Hayaların Ve Vuslatın Aşk Sevgi Kovuşma Anlamın Gösterir 6 Rekemi Uğurlu Rekem Artık❤️Vuslat Vusala❤️Birleşeçek❤️Kovuşma Arzuna Çatma❤️Bu Gözel Anlamlar Dizinin Gercek Aynasın Üze Cıkarır Dizi Yeni Ama Parlaklığı Gözel❤️Işığı Gözel❤️Dizi Kolektivine Uğurlar Arzu Ediriz

 6. Merhaba
  Dizi izliyorum çok güzel ve ilginç bir hikaye taşıyor, yazdığınız okuduğum daha çok merakım çektiği
  çok beğendim diziyi teşekkür ediyorum emeği geçen herkese ve TRT1
  somaliye’den selamlar sevgiler ve saygılar sunuyorum

 7. Bayıldım diziye günümüz gençliği bunlardan bihaber, inşallah örnek teşkil eden bir dizi olur,eğitici ve öğretici olur

  • emegi gecen herkese tesekkur ediyorum cok etkileyici bir hikayesi var hakka giden yol ilim bilgi olunca ayri bir dikkt cekiyor gunumuzde bu tarz seneryolr pek yok bu dizi sonuna kdr reyting alir sevgiler

  • emegi gecen herkese tesekkur ediyorum cok etkileyici bir hikayesi var hakka giden yol ilim bilgi olunca ayri bir dikkt cekiyor gunumuzde bu tarz seneryolr pek yok bu dizi sonuna kdr reyting alir sevgiler

Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2018