Vuslat Dizisindeki Sır Nedir, Vuslat Dizisinin Şifreleri ve Anlamamız Gerekenler

Evet Trt1 ekranlarında oldukça güzel ve gizemli bir dizi ile karşı karşıyayız. Vuslat Dizisindeki Sır Nedir, Trt1 Vuslat Dizisinin Şifreleri ve Anlamamız Gerekenler nelerdir diye soran merak edenler için burada bildiklerimizi sizlerle paylaşmaya ve gizemli dizinin şifrelerini sizlere aktarmaya çalışacağız dilimiz döndüğünce. İlk bölümleri izleyenler sadece bir dizi olmadığını dizinin ötesinde bir yaşam felsefesi ve tarzı olduğunu görmüştür dizide..

Vuslat Dizisindeki Sır gizem NedirVuslat Dizisindeki Gizem Sır Nedir, Vuslat Dizisinin Şifreleri:

  • Vuslat dizisi Visali hak üzere bir oyunun kurgusu aslında. Visali hak hakka ulaşma, sevdiğine yaklaşma anlamlarına gelmektedir. Aslında bu dizi Hakka ulaşmanın bir oyunla anlatılmasıdır. Farklı yollarla hakka ulaşabilmek mümkün iken bunu alimlerin oynadıkları türden bir oyunla (Satrancı Urefa) ile de sağlamak mümkün, işte Vuslat dizisi bunu anlatmaya çalışıyor.
  • Vuslat özünde kavuşmak demek ama bizim hemen ilk aklımıza gelen sevgiliye aşkımıza kavuşmak değil, yüce yaradanın sevgisine aşkına mazhar olmaya çalışma yoludur, peygamber efendimizin sünnetini gözeten zor zamanlarda onun izinden giden Vuslata ermiş olur ki alimlerin ilmi de burada saklıdır. Dinsiz ilim olmaz ilimsiz din olmaz şiarından yola koyulmak da bu esastadır.

Vuslat Dizisinin Şifreleri ve Anlamamız Gerekenler neler

 • Vuslat dizisinde izleyeceğimiz gerçek bir vuslata ulaşma hikayesi. Vuslatın gizemi sırrı da burada bizce. Diziyi sadece pembe dizi izler gibi değil içindeki sırları gizemleri verilmek istenen özgün fikirleri alacak şekilde izler isek faydasını ve sıradan bir dizi olmadığını görürüz. Basit gibi gelebilir ama günümüzde bunu ifade etmenin bir yolu da dizi ile film ile anlatabilmekti hakka giden yolu.. Aslında en güzel de kendi sloganı vermiş bize ipucunu..
 • Ateşe âşıksan onun hakikatini öğrenmek için, ateşe düşecek onunla yanacaksın… Amma yandıktan sonra ona anlatacak aşkı söyleyecek bir sen kalmayacak… Döne döne yanacak. yana yana bitecek… Bittiğin an! Olacaksın..

 

 • Yola bir kere girdiysen zaten mihnete talipsindir. Sen yolu seçtiğini sanırsın ama yol seni seçer,sen aşkı seçtiğini zannedersin ama aşk seni seçer. Aşk dile gelmez söze hiç gelmez aşk hal işidir,aşka vuslat için vücudun her zerresi yol olur,her yol ayrı bir keder olur…
 • Vuslatta Mihnet zahmettir, eziyettir. Tecrübe ile sınanmaktır. Gamdır, kederdir. Mihnet basamağını geçmenin bizzat kendisidir mihnet. Zordur, zorluktur. Yola bir kere girdiysen, zaten mihnete talipsindir..
 • Nefsin Mertebeleri

  1) Nefsi Emare: Devamlı kötü işler emreden nefis demektir. Bu nefsin sıfatı, hep kötü işleri istemektir. Kötü işleri güzel görür, kalbi devamlı o tarafa çeker. Ahiret derdi, ölüm düşüncesi, hesap sorgusu, azap kaygısı yoktur. Sadece keyfini, şehvetini, rahatını düşünür. Buna ulaşmak için helal haram diye sınır taşımaz. Her yolu kullanmak ister.

  Kuran-ı Kerimde (Hiç şüphesiz nefis devamlı kötülüğü emreder. Rabbimn acıyıp korudukları müstesna) Yusuf 12/53 ayeti bu sıfattaki nefsi tanıtmaktadır.

  Kafirlerin, münafıkların ve devamlı günaha dalan kimselerin nefsi bu sıfattadır. Bunun tedavisi, samimi tövbe ve terbiyedir.

  2) Nefsi Levvame: Kendini kınayan, kötüleyen, azarlayan nefis demektir. Tövbe ve terbiye ile bir derece uyanan nefis, bu merhalede kendi işlediği kötülükleri önce zevk alıp yapsada peşinden pişman olur, kendisini kınar yapmamak için karar verir. Ancak günah önüne gelince duramaz, yine içine düşer. Sonra pişman olur. İyilik ile kötülük arasında bocalar durur.
  Eğer nefs, ilahi rahmet ve manevi bir feyiz ile desteklenirse bu halden kurtulur.

  Kuran-ı Hakimde: (Kıyamet gününde ve devamlı kendini kınayan nefse yemin ederim ki) Kıyame 75/1-2 ayeti bu sıfattaki nefse işarettir.

  3) Nefsi Mülhime: İlham, feyiz ve keşfe ulaşan ve hayırda kalbe yoldaş olan nefis demektir.

  Nefsi tövbe ve günahların ağırlığından ve şehvet batağından kurtulup itaate yönelirse, ilham ve feyz almaya kabiliyet kazanır. Artık, haramdan kaçar, hayra koşar. İbadet ve zikirden lezzet alır. Kalbinde ilahi aşk ateşi parlamaya başlar. Bu nur ile iyi ve kötüyü seçer.

  Ancak şeytan bu kimsenin de kalbine girmeye yol arar. Peşini bırakmaz. Onu günah ile kandıramazsa, ibadetleri için kandırmaya çalışır. Ona (insanlar helakte ama sen kurtuldun) der. Haktan koparmaya uğraşır. Bu yoldaki hak yolcusu manevi terbiye altına girerse tehlikeden kurtulur. Yoksa gizli yollarla tehlikeli hallere düşme ihtimali mevcuttur.

  4) Nefsi Mutmainne: Huzur bulmuş, sakin olmuş, rahatlamış, ıstırabı dinmiş, şek ve şüphesi gitmiş nefis demektir. Bu mertebe yüce Allaha dostluk yani velayet mertebesidir. Bu merhalde nefis, kalple birlikte bütün ilahi emirlere sevgiyle uyar. Şek ve şüphesi kalmaz ıstıraptan kurtulur. Manevi tecellilere ulaşır; feyizlenir, tatlanır, artık her işte cenabı Hakkın rızasını hedef alır. Ona teslim olur. İtaati süreklidir.

  Kuranı hakimde:
  (Ey mutmain olmuş Allah ile huzur ve sukuna ulaşmış nefs. Sen onran razı, O da senden razı olarak rabbine dön. Gir Salih kullarımın arasına; gir cennetime.) Fecr 89/27 ayetiyle anlatılan nefis, Allah aşkı ve zikri ile mutmain olmuş nefistir.

  5) Nefsi Radiye: Allahtan razı olan, Ondan gayri her şeyi gözünden silip atan ve sadece Rabbine nazar eden nefis demektir. Bu sıfata ulaşan nefis, kendi iradesini yüce Allahın iradesine teslim eder. Onun için sever, Onun için kızar; onun için yaşar. Acı tatlı her şeyde ilahi rızayı arar, edebi korur. Herkese rahmet olur, kimseye sıkıntı vermez. Bütün insanlara şefkat gözüyle bakar.

  6) Nefsi Merdıyye: Yüce Allahın kendisinden razı olduğu nefistir. Bu nefis sahibi öyle terbiye olmuştur ki, ne yapsa Allah rızasına uygun olur. Günahları unutur; ilahi aşk denizinde yüzer; her şeyi ile aleme rahmet olur. Ona keşif ve keramet olarak ne verilirse, o Allah rızasında başka bir şeye iltifat etmez. Bu makam büyük velilerin, ariflerin, kamil insanların makamıdır.

  7) Nefsi Kamile: Kamil, olgun, tertemiz, safi nefis demektir. Bu makamdaki nefs sahipler Allahu Tealanın en seçkin ve en has kullarıdır. Onlar ilahi aşkı ve edebi en üst düzeyde temsil eden kutup insanlardır. Onlar Allahın yer yüzündeki delili ve peygamber varisidirler. Halkı irşad ile görevlidirler. Bütün güzel ahlakları bünyelerinde toplamışlardır. Gavs, Kutup diye anılan zatlar bu makamdadır.

  Onlar yüce Hakkı sever, halkta onları sever. Onlar Allahtan korkar, halkta onlardan korkar. Onlar Cenabı Hakka hizmet eder; bütün alemde onlara hizmet eder. Onlar Allahtan razıdır; kafir ve gafiller hariç cümle alemde onlardan razıdır.

  İşte tasavvuf terbiyesinin hedefi, bu kamil insanları bulup kamil insan olmaktır.

  Bu yola giren ve kamil insanı kendisine rehber eden herkes, derece derece nefsini terbiye edip yüce Allaha yakın olur. Böylece insanlığın tadını tadar, ebedi saadeti bulur. Bunun için ne yapılsa ne kadar emek verilse azdır.

 • Vuslat Dizisi Satrancı Urefa ve Visal-i Hak Anlamı Nedir Gizemi Sırrı Önemi Şifresi?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Vuslat Dizisindeki Sır Nedir, Vuslat Dizisinin Şifreleri ve Anlamamız Gerekenler (10 Yorum)

 1. HAYIRLI GECELER BEN BU TARZ DUYGUYU YANSITTIĞI İÇİN İZLEYİCİSİ BOL OLUR VE BU SAYFA İÇİN ALLAH RAZI OLSUN SEMA KARDEŞİMDENDE…. SEVGİMLE HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN…

 2. ❤️Vuslat❤️Kovuşmak❤️Züleyha❤️Aşik❤️Olup Allahın Aşkın Bulur Dizide Sevgi❤️Aşk❤️Yanaşı Bu Aşkın İcinde❤️Rabbimin Aşk❤️İzleri Var❤️Aşk❤️Kalbe Girmedikçe Kalpler❤️Azanı Duyamaz❤️Aşka❤️Ucarsan Kanatların Yanar❤️Aşka❤️Uçamazsan Kanadların Neye Yarar❤️Aşka❤️Varınça Kanadı Kim Arar Feride Aşka Çetin Yolar Kecerek Ulaşaçak Aziz Hak Yolun Kecerek Aşkı Bulaçak Aşk Dedim Allah Resulu Dedi Yar Dedim Yaradandan Güzel Yar Ola Bilirmi Dedi❤️Vuslat❤️Dizisinde Söylenen Sözlerin Anlamı Dini Sözlere Bağlı Her Şeyde Bir❤️Hayır❤️Var Gercekdende İnsanın Başına Gelen❤️Rabbimden❤️Gelir Rabbim Sıkıntılarımızı Bir Anlığ Yapır Son Anında Rehmet Kapıların Üzümüze Acır Dizinin Hekayesi Gözel Sirler Acıldıkça❤️Vuslat❤️Hak Yoluna Mutlu Aşkla Adımlayaçak Dizi Kolektivine Uğurlar❤️Arzu Ediriz❤️Hekaye Gözel Oyuncular Gözel❤️Vuslatın❤️Kovuşma Anlamı Daha Gözel ❤️Rabbime❤️Dua Ederek Kovuşaçağık

 3. ❤️Vuslat❤️Aşk Yolarında Yürümek Aşka Ve Hak Yoluna Kovuşmak 101 Vuslat Bu İşareni Vüsala Catdıraçak Aşk❤️MUSAB UMEYR Gibi Her Şeyi Geride Burakıp❤️Allaha❤️Kovuşmakdı Her Şeyin Hayırlısın❤️Rabbim❤️Bilir Vuslat Aşk Yolarına 6 Rekemin 101 Sirler Alemi İle Başladı Vuslat Hekayesi Çok Gözel Feride Mutsuz Yuvasında❤️Ane❤️Sıçaklığı Yok Ane Mükedes Ane Çennet Acarı Ane Çoçukun Duası Ane Duası Oldukda Çoçukların Yolarında Melekler Görünür Feride Doğma Ane Sıçaklığına Hesret Ögey Ane Doğma Olamaz Allah Anelere Uzun Ömür Versin Yuvada Melek Sıçaklığları Görünsün❤️Feride Aziz❤️Bir Birine Bakışlarında Aşk Var Azizin Elinde Kan Var Feride Bu Kanlı Elleri Görsede Aşka Yolanaçak

Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019