Zümrüdü Anka Karakterleri Oyuncuları Zümrüdü Anka Hikayesi

Zümrüdü Anka Dizisi Karakterleri Oyuncuları Zümrüdü Anka Hikayesi

Kanal D’de  yayınlanması planlanan ve daha küçük bir fragmanı dahi olmayan Zümrüdü Anka dizisi, daha ilk anda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış olan dizidir. Daha ortada herhangi bir çalışma yoktur ve hatta dizinin oyuncuları bile net olarak belirlenmemiştir ama dizinin adını aldığı efsaneden uyarlanarak oluşturulacağını düşünen izleyicileri, yalnızca dizinin adını duyarak bile diziyle ilgilenmeye başlamışlardır.

Diziyle ilgili küçük bir bildiri yapan Kanal D, diğer kanallarda dikkat çekmiş olan dizilere rakip gösterdiği bu dizi ile reyting rekorları kırmayı amaçlamaktadır. Dizinin adını aldığı efsane öyle dikkat çekicidir ki, izleyiciler merakla bu dizinin nasıl bir hikayeye sahip olacağını merak etmektedir.

Zümrüdü Anka Ne Demek?

            Ortaya çıkış zamanı pers mitolojisine dayanan ve mitolojik bir öğe olan zümrüdü anka bir çeşit kuştur. Zaman içerisinde doğudaki halk hikayelerinde ve efsanelerinde de yer almaya başlamış olan bu kuş, Zümrüdü Anka ismi dışında Simurg olarak da anılmaktadır. Türk mitolojisinde Anka kuşu veya Tuğrul kuşu olarak anılan Zümrüdü Anka kuşu, yabancı mitolojilerde Phoenix olarak anılmıştır. Pers edebiyatında Homa olarak bilinen Zümrüdü Anka, arapçada Rukh olarak anılmaktadır.

Zümrüdü Anka kuşu ile ilgili anlatılan hikayelerin ortak noktası, bu kuşun Kaf Dağının eteklerinde yaşadığının bilinmesi ve ulaşılabilecek en yüksek noktadan uçtuğu halde üşümediğinin söylenmesidir. Bazı efsaneler bu kuşun ölümsüz olduğunu söyleyip hala hayatta kaldığını anlatsa da, bazıları kuşun ömrünün 500 sene olduğunu söylemekte ve çoktan öldüğünü belirtmektedir.

Farklı kültürlerde, mitolojilerde ve edebiyatlarda farklı isimlerle tanınmış olan bu kuş, her kültürde de farklı tasvir edilmiştir. Çeşitli görsellere sahip olması bu şekilde açıklanabilir. Fars sanatı bu kuşu çok büyük kanatları olan dev bir yaratık olarak tasvir etmiş ve tablolarına bu şekilde yansıtmıştır. Yunan mitolojisi ise bu kuşun kartalın biraz daha büyük hali olduğunu ve kuşun kalın tüylerinin olduğunu savunur. Antik İran mitolojisine göre ise, bu kuş 1700 yıl boyunca kendini ateş ile kaplamak için uğraşmış ve başarılı olduktan sonra ölmüştür. Hatta bazı İran efsaneleri bu kuşun ölümsüz olduğunu ve bu kuşun yaşadığı dönem boyunca, dünyanın 3 kez yok olup tekrar var olduğunu gördüğünü anlatmaktadır.

Zümrüdü Anka Kuşunun Efsanesi

Zümrüdü Anka kuşu ile ilgili anlatılan çeşitli hikayeler bulunmaktadır. Burada anlatılacak olan hikaye aralarında en çok geçerliliğini korumuş ve diğerleri ile aralarında en çok ortak özelliği bulunan hikayedir.

Efsaneye göre Zümrüdü Anka kuşu Kaf dağında yaşayan ve kuşların hükümdarı olan en büyük kuşmuş. Bu kuş Bilgi Ağacı dallarında yaşarmış ve her şey bilirmiş, diğer kuşlar atacakları her adımı bu kuşa haber verirler ve öğrenmek istedikleri her soruyu bu kuşa sorarlarmış. Kuşlar bu kuşa inanırlar ve bu kuşun onları kurtaracağını düşünürlermiş. Fakat bu kuş, hiçbir zaman hiçbir kuşa görünmemiş. Diğer kuşlar ile aralarında her zaman bir perde bulunurmuş.

Zümrüdü Anka kuşunun yuvası, Kaf dağının en tepesinde bulutların üzerindeymiş. Onu hiç gören olmadığı için kuşlar, zaman zaman ümitlerini keserler ve böyle bir kuşun olmadığını düşünürlermiş. Ondan umudu keserler fakat daha sonra ona tekrar inanmak isterlermiş. Gel zaman git zaman, diğer kuşlar Simurg’un bir tüyünü çok uzak bir ülkede bulmuşlar. Bu tüyün Simurg’un tüyü olduğuna nasıl karar verdikleri muamma, fakat o kadar inanmak istiyorlarmış ki, bu fikirden vazgeçememişler bir türlü.

Diğer tüm kuşlar bir araya gelip, bu kuş tüyünün kesinlikle Simurg’a ait olduğuna karar verdikten sonra, Simurg’un huzuruna çıkmaya karar vermişler. Onlar için yolunda gitmeyen her şeyin çözümü bu kuşta toplanmış, bu nedenle sorunlarını çözmek ve Simurg’u görerek ona bir kez daha inanmak için böyle bir yol tercih etmişler.

Kuşlar hep birlikte göğe doğru yükselmeye başlamışlar. İsteği sebatı az olanlar, dünyaevi şeylere takılanlar bir bir yolundan dönmüşler ve Simurg’a gitmekten vazgeçmişler. Yol öyle uzunmuş ki, bu yola dayanamayıp düşenler, ölenler olmuş. İlk önce aşk denizinden geçmişler, sonra ayrılık vadisinden ilerlemişler, hırs ovasını aşmışlar ve kıskançlık denizinden kaçmışlar. Kuşların bir kısmı aşk denizinde kalmışlar, bir kısmı ayrılık ovasından çıkamamışlar, bu kısmı hırs ovasına düşmüşler ve bir kısmı kıskançlık denizinden geçememişler. Önce bülbül dönmüş gülünden vazgeçemeyip, sonra papağan ayrılamamış o güzelim tüylerinden. Kartal geçememiş hırs vadisinden, krallığını hatırlamış. Baykuş yıkıntılarından kurtulamamış, balıkçıl kuşu bataklığından.

Ve sonunda şaşkınlık vadisine gelmişler orada kaybetmişler birçok kuşu. En son vadi yokoluş vadisiymiş, orada da vermişler birçok kayıp. Son ovayı da geçtiklerinde geriye yalnızca 30 kuş kalmış. Simurg’un ovasını bulduklarında koca bir ayna ile karşılaşan bu 30 kuş, Simurg’un aslında kendileri olduklarını anlamışlar. Yani yaptıkları bu yolculuk, esasında kendilerine yaptıkları bir yolculukmuş.

Zümrüdü Anka Dizisinin Konusu

            Konusunu efsanesinden alan dizi, kuşların hikayesini insanlara uyarlayacak ve insanların kendilerine yaptıkları yolculuğu anlatacak. Dizi hakkında henüz geçerli bir bilgi olmasa da, bu tahmini yapmak ve bu çıkarımlarda bulunmak yanlış olmayacaktır.

Zümrüdü Anka Dizisi Ne Zaman Başlayacak?

Çekimleri ağustos aylarında başlayacak olan dizinin ilk gösterim tarihi eylül ortası gibi duruyor. Kanal diziyle ilgili net bir tarih vermiş olmasa da, yeni sezonun dizisi olacağı bilindiği için, diğer diziler ile birlikte başlayacağı ön görülüyor.

Zümrüdü Anka Dizisinin Kadrosu

            Zümrüdü Anka dizisi ile kaybettiği prestije tekrar sahip olmak isteyen Kanal D, dizinin oyuncuları ile ilgili oldukça titiz çalışıyor. Dizinin oyuncularının büyük bir kısmı belli olsa da, hala belli olmayan oyuncuların olduğu bir gerçek. Ayrıca kanal, dizide oynayacak olan oyuncular ile ilgili henüz net bir bilgi de vermiş değil.

Dizinin yapımcılığını Pastel Film üstlenmiş durumda ve daha önce çok başarılı çalışmalara imza atmış olan Pastel Film, diziyle ilgili yankı uyandıracak gibi görünüyor. Senaryosu Can Sinan ve ekibine verilmiş olan dizinin konusu hakkında hala net bir bilgi olmasa da, izleyicilerin tamamı konunun efsaneden esinlenerek yazılacağını düşünüyor.

Büyük yankı uyandırması beklenen Zümrüdü Anka dizisinin yönetmen koltuğuna oturan Cemal Şan, daha önce de imza attığı başarılı projeleri ile tanınan usta bir yönetmen. Dizinin şimdiye kadar yayınlanmış olan kadrosunda öyle başarılı kişiler bulunuyor ki, dizinin istenilen başarıyı elde etmemesi imkansız görünüyor. Hem ismiyle, hem de kadrosuyla daha ilk duyulduğu günden büyük bir yankı uyandırmış olan dizi, büyük ilgi çekecek ve büyük bir izleyici kitlesine sahip olacak gibi görünüyor.

Zümrüdü Anka Dizisi Nerede Çekilecek?

Dizinin çekileceği yerler tam olarak belirlenmiş olmasa da, dizinin en çok çekileceği yerin Kapadokya olduğu duyurulmuş durumda. Yani dizinin çekimleri Kapadokya’da gerçekleştirilecek. Daha önce de birçok diziye ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, gerçekten prestijli ve tanınmış dizilerin de çekildiği bir yer.

Şimdiye kadar diziyle ilgili verilmiş tüm raporlarda, dizinin son derece etkileyici bir dizi olacağı gözler önünde. Diziyle ilgili bugüne kadar yayınlanan her şey, dizinin son derece başarılı olacağını göstermekte. Eğer alanında uzman ve daha önce de başarılı çalışmalara ev sahipliği yapmış olan bir oyuncu kadrosuna da sahip olursa, dizinin tutacağı ve çok uzun bölümler boyunca televizyonda kalacağı bir gerçek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Zümrüdü Anka Karakterleri Oyuncuları Zümrüdü Anka Hikayesi (1 Yorum)

  1. Ezgi Asaroğlu – Nik Xhelilaj,Pınar Deniz-Gökhan Alkan,Pelin Karahan -İbrahim Çelikkol bu üç çiftden biri oynasın lütfeeeen.

Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2019